Również od dzisiaj komornicy prowadzący egzekucję mogą wydawać zainteresowanym zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji alimentów. To najważniejsze z dokumentów potrzebnych do uzyskania pomocy z powracającego od października Funduszu Alimentacyjnego.
Osoby mające zasądzone alimenty, których egzekucja jest bezskuteczna, będą mieć prawo do świadczeń z funduszu w wysokości alimentów, ale nie więcej niż 500 zł. Chodzi przede wszystkim o dzieci przed ukończeniem 18 lat, a jeśli kontynuują naukę w szkole lub na studiach – to do 25 lat. Warunkiem jest, aby dochód na osobę w rodzinie nie przekraczał 725 zł.Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenia złoży wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do 31 sierpnia, to gmina ustali prawo do nich i wypłaci je do końca października. Jeśli zaś złoży go od 1 września do 31 października, to pieniądze za październik dostanie dopiero w listopadzie. Wynika to z obowiązujących od dzisiaj niektórych przepisów ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU nr 192, poz. 1378).
Gminy zyskały też formalne uprawnienie do wyznaczenia jednostek organizacyjnych, które zajmą się obsługą świadczeń alimentacyjnych. Przypomnijmy, że według pierwotnej wersji ustawy rada gminy nie mogłaby upoważnić do tego ośrodka pomocy społecznej. Ostatecznie jednak gmina będzie mogła wypłacać je w swoim urzędzie, w ośrodku pomocy społecznej, a także w specjalnej wyodrębnionej jednostce.
To z kolei wynika z niektórych przepisów ustawy z 27 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU nr 134, poz. 850), które weszły w życie wczoraj.
Gminy mogą już także drukować wnioski potrzebne do ubiegania się o świadczenia alimentacyjne.