- Urzędnicy samorządowi, którym powierzono konkretne obowiązki w zakresie gospodarki finansowej lub czynności przewidziane w przepisach o zamówieniach publicznych (np. skarbnicy). Z tym że pracownik, który dopuścił się naruszenia wykonując polecenie przełożonego (kierownika jednostki), nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli przedtem zgłosił pisemnie zastrzeżenie i mimo to otrzymał na piśmie potwierdzenie jego wykonania albo nie zostało ono odwołane. Odpowiedzialna jest wówczas osoba, która wydała polecenie.
[wyimek]Urzędnika można ukarać naganą, upomnieniem, karą pieniężną (od jednego do trzech przysługujących mu miesięcznych wynagrodzeń) oraz zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.[/wyimek]
- Odpowiadać mogą także członkowie organu kolegialnego wykonującego budżet lub plan finansowy, czyli np. zarządu powiatu czy województwa. Osoba uczestnicząca w podejmowaniu uchwały zawierającej polecenie lub upoważnienie do popełnienia czynu naruszającego dyscyplinę odpowiada, jeśli nie głosowała przeciwko tej uchwale (w głosowaniu imiennym) albo nie sprzeciwiła się jej na piśmie bądź ustnie do protokołu.
Urzędnik, który naruszył dyscyplinę, wykonując uchwałę organu, nie będzie odpowiadał, jeżeli przedtem zgłosił pisemny sprzeciw i mimo to otrzymał pisemne polecenie jej wykonania. Wtedy odpowiedzialność spada na członka organu, który podpisał się pod potwierdzeniem wykonania uchwały.
[srodtytul]... i za co[/srodtytul]
Przypadki naruszenia dyscypliny finansów publicznych określa ustawa w kilku przepisach. Z grubsza rzecz biorąc są to czyny polegające na nieprawidłowym, niezgodnym z przepisami: pobieraniu i wydatkowaniu pieniędzy publicznych, zaciąganiu zobowiązań oraz naruszające zasady inwentaryzacji mienia i sprawozdawczości finansowej. Przykłady? Nieustalenie, niepobranie lub niedochodzenie należności (nie dotyczy to podatków); przekazanie dotacji z naruszeniem zasad lub trybu jej udzielania; jej nierozliczenie; dokonanie zmian w budżecie lub planie finansowym albo wydatku z pieniędzy publicznych – bez upoważnienia albo z przekroczeniem jego zakresu; nieopłacenie: składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Odrębną kategorię przewinień stanowią naruszenia związane z udzielaniem zamówień publicznych, np. udzielenie go wykonawcy, który nie został wybrany w trybie określonym w przepisach.