Do redakcji zgłosił się czytelnik, który miał problem z załatwieniem tej sprawy w jednym z urzędów miejskich - w związku z odległą datą wydania orzeczenia o niepełnosprawności.
"Na wzorze wniosku o wydanie przez urzędnika gminy pełnomocnictwa jest zapis, który niektórym urzędnikom sprawia problem. Jednym z załączników do wniosku ma być "kopia aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Aktualność jest interpretowana jako "wydanie w nieodległym terminie". Tymczasem Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że chodzi w tym wypadku o orzeczenie czasowe. Orzeczenie bezterminowe jest ważne, nawet jeśli zostało wydane bardzo dawno temu - napisał.
O stanowisko w tej sprawie zwróciliśmy się do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Dla oceny aktualności orzeczenia o niepełnosprawności nie ma znaczenia data jego wydania, tylko jego ważność. Zgodnie z art. 1 w związku z art. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=257066]ustawy o rehabilitacji[/link], osobami niepełnosprawnymi są osoby, których niepełnosprawność została potwierdzona stosownym orzeczeniem.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C31C573EA8F203AD9388601472158A33?id=170307]Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (DzU Nr 139 poz. 1328, ze zm.) [/link] w § 13 ust. 2 stanowi, że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zawiera między innymi okres, na jaki zostało wydane.