Na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=83290CC5F30E1DE045CE7D892AE3F70F?id=179106]ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (DzU nr 175, poz. 1459 ze zm.) [/link]z żądaniem przekształcenia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości w prawo własności mogą wystąpić osoby fizyczne będące w dniu wejścia w życie wskazanej ustawy, tj. 13 października 2005 r., użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę, a także nieruchomości rolnych oraz następcy prawni takich osób będący osobami fizycznymi.
Wyjaśnić należy, że ustalenie przeznaczenia terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji braku planu miejscowego informacje o przeznaczeniu terenu zawierają ustalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
[srodtytul]Dwie kategorie uprawnionych [/srodtytul]
Z powyższym żądaniem mogą wystąpić również osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego, także w przypadku gdy prawo to albo udział w nim uzyskały po dniu wejścia w życie ustawy, a nadto spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży, ale jedynie w sytuacji, gdy prawo wieczystego użytkowania przysługiwało im w dniu wejścia w życie ustawy, oraz osoby fizyczne i prawne będące następcami prawnymi wszystkich tych podmiotów.
Ustawa wyodrębnia dwie kategorie osób fizycznych, które mogą przysługujące im prawo wieczystego użytkowania nieruchomości przekształcić w prawo własności niezależnie od jej przeznaczenia.