Elektroniczna baza wypoczynku dzieci się sprawdziła

Mijające wakacje były testem nowych zasad zgłaszania i organizowania wypoczynku dzieci

Publikacja: 26.08.2010 04:12

Elektroniczna baza wypoczynku dzieci się sprawdziła

Foto: Fotorzepa, Przemek Wierzchowski

W ocenie kuratoriów nowy system organizacji wypoczynku, działający od 1 marca sprawdził się nadspodziewanie dobrze.

– Teraz mamy zweryfikowane wszystkie ośrodki i nawet gdyby zaszła nadzwyczajna sytuacja, łatwo można stwierdzić, czy na danym terenie są dzieci i ile ich jest. To poprawia stan bezpieczeństwa. Do pomorskiego kuratorium wpłynęły dwie skargi na organizatorów wypoczynku, obie od rodziców, którzy nie aprobowali działań wychowawców – mówi Beata Wolak z pomorskiego kuratorium oświaty.

Dobrego zdania o systemie jest też małopolskie kuratorium.

– Dotychczas bazę robiliśmy na własny użytek i zajmowało to dużo czasu. Teraz jest centralna i to daje poczucie bezpieczeństwa rodzicom, a nam łatwiej sprawować nadzór. Z naszego terenu w bazie zarejestrowało się dotychczas 925 organizatorów – mówi Ewa Klimczyk z małopolskiego kuratorium. Na tym terenie nie było wielu skarg – dwóch wychowawców nie miało kursów upoważniających do opieki nad dziećmi.

Efekty przyniosła też nowa instrukcja w sprawie zasad organizowania wypoczynku pod namiotami. Udało się pogodzić pionierskiego ducha ze standardami higienicznymi.

– Generalnie należy pozytywnie ocenić nowe zasady organizowania wypoczynku dzieci. [b]Wydaje mi się, że dobrym uzupełnieniem bazy byłaby możliwość wystawiania rekomendacji i składania uwag przez lokalny sanepid[/b]. Brak uwag oznaczałby, że obiekt nie budzi żadnych zastrzeżeń, ale w pewnych sytuacjach dobrze byłoby wprowadzić dodatkowe informacje przydatne rodzicom wybierającym ofertę kolonijną – deklaruje Jan Orgelbrand, zastępca głównego inspektora sanitarnego.

[srodtytul]Raczej czysto[/srodtytul]

Nowe zasady zgłaszania wypoczynku nie ograniczyły w niczym działań sanepidu.

– Wszystkie ośrodki były na czas sprawdzone. Liczbę zatruć zbiorowych można policzyć na palcach jednej ręki i żadna z kontrolowanych placówek kolonijnych czy obozowych nie została zamknięta z powodów sanitarno-epidemiologicznych – ocenia Jan Orgelbrand.

Nie oznacza to, że sanepid nie miał żadnych zastrzeżeń. Budził je ogólny stan obiektów i bałagan na ich terenie. Zdarzało się przepełnienie, szczególnie w placówkach, które na co dzień nie są wykorzystywane do wypoczynku, np. w szkołach. Nie ma bowiem norm, które określą, ile osób może wygodnie i bezpiecznie spać w jednej sali.

[srodtytul]Kursy pod lupą[/srodtytul]

Dziś kolonijnym wychowawcą może zostać praktycznie każdy, po 36-godzinnym kursie. Jesienią eksperci MEN i z poszczególnych kuratoriów mają przeanalizować przepisy określające zasady, warunki i czas kursów na wychowawców. Może kursy będą dłuższe, zmieni się ich zakres, a także liczba podmiotów, które będą je organizować, by standardy były jednolite.

– Nie spodziewam się rewolucji, bo trzeba pamiętać, że zbyt wysokie wymagania stawiane wychowawcom mogą sprawić, iż nie będzie komu jeździć na obozy i kolonie. Poza tym bycie dobrym wychowawcą to przymiot, który się po prostu ma, i nie zapewni go nawet najlepszy i najdłuższy kurs – mówi Beata Wolak.

[ramka][srodtytul]Jak działa centralna baza [/srodtytul]

Elektroniczna baza danych o wypoczynku zawiera informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Tego rodzaju rozwiązanie umożliwiło rodzicom zamierzającym wysłać dzieci na obóz czy kolonie sprawdzenie wiarygodności ich organizatora oraz zgłoszenie uwag odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom, gdy stwierdzili nieprawidłowości w zorganizowaniu i przebiegu wypoczynku. [/ramka]

Praca, Emerytury i renty
Czy liceum i studia wliczają się do emerytury?
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Prawo karne
Śmierć Ewy Tylman. Sąd uniewinnił oskarżonego Adama Z.
Nieruchomości
Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie służebności przesyłu
Prawo rodzinne
W ten sposób też można stracić prawo jazdy. Muszą być spełnione trzy warunki
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie będą tracić wynagrodzenia przez wycieczki
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście