Dotyczy to nie tylko sytuacji, w której między radnym a jego małżonkiem istnieje rozdzielność majątkowa, ale także gdy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Stanowisko takie prezentuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13720 w sprawie oświadczeń majątkowych radnych gmin.
Poseł Stanisław Rydzoń (Platforma Obywatelska) domagał się w niej wyjaśnienia następującej kwestii: czy radny, składając oświadczenie majątkowe, ma obowiązek podawać w nim również informacje dotyczące dochodów jego współmałżonka w sytuacji, gdy istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa?
Odpowiedzi – w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji – udzielił Tomasz Siemioniak, podsekretarz stanu w MSWiA.
W skierowanym do marszałka Sejmu piśmie czytamy m. in.: zawarte w art. 24h ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym sformułowanie, że oświadczenie majątkowe dotyczy majątku odrębnego osób składających takie oświadczenie oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową, może być interpretowane w taki sposób, że oświadczenia majątkowe powinny zawierać informacje o dochodach osiąganych przez małżonka pozostającego z radnym we wspólności majątkowej.
Uzasadniony wydaje się jednak także pogląd przeciwny, to znaczy, że pomimo pozostawania we wspólności majątkowej małżeńskiej osoba składająca oświadczenie majątkowe ma obowiązek umieścić w nim informację jedynie o dochodach własnych. Należy przy tym dodać, że przyjęcie powyższego poglądu nie wyłącza możliwości zawarcia w oświadczeniu informacji o dochodach małżonka radnego. Nie ma jednak, jak się wydaje, podstaw do wyprowadzania z art. 24h ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym takiego obowiązku.