Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska opłaty za korzystanie ze środowiska obejmują wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, a także pobór wód i składowanie odpadów.
Każdy podmiot korzystający ze środowiska jest zobowiązany do ponoszenia takich opłat. Wyjątkiem są osoby fizyczne, przede wszystkim rolnicy ponoszący opłaty w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia na wprowadzanie substancji lub energii do środowiska lub pozwolenia wodnoprawnego.
Środki z racji korzystania ze środowiska wpłacane są na konto urzędu marszałkowskiego, ale ostatecznymi ich odbiorcami są: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska.
Staranność się opłaca
Powszechnie dostępne informacje o opłatach za korzystanie ze środowiska zamieszczane na stronach urzędów czy w poradnikach nie zawsze są precyzyjne. Duża rozbieżność między danymi dotyczącymi tego samego źródła powstawania substancji wymuszającej poniesienie opłaty sprawia, że pomimo podobnych parametrów charakteryzujących daną instalację wysokość opłaty może się różnić.
Powód to brak ujednoliconego sposobu naliczania opłat i szczegółowych wskaźników dla danych instalacji.