Wejście w życie 1 stycznia przyszłego roku nowych przepisów ustawy o czystości i porządku w gminach i przejęcie obowiązków w zakresie odpadów komunalnych przez samorządy będzie się wiązało z zatrudnieniem nowych urzędników. W skali kraju może to być kilka tysięcy etatów.
Włodarze miast nie chcą oficjalnie mówić, ilu urzędnikom będą musieli zlecić nowe zadania. Wiceburmistrz Białegostoku Adam Poliński nieoficjalnie przyznaje, że może to być 30 osób. Zastrzega jednak, że nie od początku przyszłego roku, kiedy przepisy zaczną obowiązywać, ale od połowy 2013 r., czyli od momentu pełnego przejęcia przez gminy obowiązków nałożonych nowelizacją ustawy o porządku i czystości w gminach. Miasto liczy niespełna 300 tys. mieszkańców.
W liczącym niemal 350 tys. obywateli Lublinie byłoby to ok. 35 etatów. Wynika z tego, że jedna osoba będzie w stanie obsłużyć ok. 10 tys. osób. Gdyby przemnożyć to przez liczbę mieszkańców Polski, mielibyśmy 3,8- tysięczną armię urzędników, a w stolicy byłby to blisko 200-osobowy urząd.
Gminy nie dostaną dodatkowych środków na nowe obowiązki
– Z naszych szacunków i obserwacji w innych krajach wynika, że może to być nawet jedna osoba na 4 tysiące mieszkańców – mówi Michał Dąbrowski z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami. – A koszt obsługi systemu sięgnie od 1,5 do 2 mld zł. Gdyby te przewidywania się sprawdziły, na obsługę systemu potrzeba by prawie 10 tys. etatów w skali kraju.