Dziś wchodzą w życie przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy rodzinie i pieczy zastępczej obowiązek sprawozdawczy ciąży na gminach, powiatach i województwach samorządowych. Rozporządzenie określa natomiast wzory sprawozdań (odrębne dla jednostek każdego szczebla) i terminy ich składania.
Każda jednostka samorządu terytorialnego ma obowiązek przesłać sprawozdanie właściwemu wojewodzie dwa razy w roku, drogą elektroniczną. Za okres od 1 stycznia do końca czerwca sprawozdanie składa się do 31 lipca. Za okres od 1 lipca do 31 grudnia wojewoda sprawozdanie powinien otrzymać do 31 stycznia roku następnego.
Jakie informacje należy w nich zamieścić? Gminy mają obowiązek przekazać dane o liczbie wspieranych rodzin, liczbie asystentów rodziny oraz ich czasie pracy z rodziną, a także o wydatkach poniesionych na wynagrodzenia dla asystentów. Ponadto poinformują wojewodę o liczbie placówek wsparcia dziennego, osobach korzystających z usług tych placówek i kosztach ich funkcjonowania.
Jak wyjaśnia ministerstwo, dane zawarte w sprawozdaniach mają być podstawą do opracowywania niezbędnych zmian w przepisach oraz określania skutków finansowych proponowanych zmian.