Nowo otwarte kompleksy jedno- i dwupokojowych mieszkań chronionych muszą zostać przebudowane. Wszystko za sprawą nowego rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 14 marca 2012 r. (DzU z 22 marca, poz. 305). Zamieszczono w nim wymóg, że w mieszkaniu chronionym mogą mieszkać przynajmniej trzy osoby, a minimalna powierzchnia użytkowa dla jednej osoby nie może być mniejsza niż 12 mkw. Na dostosowanie lokali samorządy mają prawie trzy lata.
Za środki unijne
Sęk w tym, że niektóre gminy zapewniły swoim podopiecznym lepsze warunki, często z wykorzystaniem środków unijnych. Nowoczesne kompleksy małych mieszkań chronionych powstały m.in. w Inowrocławiu, Kutnie, Słupsku i Kędzierzynie-Koźlu.
W Kutnie są 32 mieszkania chronione – 30 mieszkań jednopokojowych z aneksem kuchennym i łazienką oraz dwa dwupokojowe. Otwarto je na przełomie lat 2010 i 2011. Koszt inwestycji obejmującej także dom samopomocy i noclegownię to 4,14 mln zł. Warunkiem przyznania środków unijnych było opracowanie programu pracy z lokatorami mieszkań chronionych na kilka lat.
W lokach mają zamieszkiwać przynajmniej trzy osoby
– Ze względu na środki unijne nie ma możliwości zmiany warunków mieszkaniowych. Nasze lokale zamieszkują głównie osoby chore lub niepełnosprawne umysłowo. Dzięki mieszkaniom i prowadzonej rehabilitacji mają szanse się usamodzielnić i w rezultacie przenieść do lokali komunalnych – mówi Bożena Budnik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie.