W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej. Projekt, który przygotował Senat, przewiduje, że samorządy dostaną więcej czasu na dostosowanie do wymagań ustawowych placówek opiekuńczo- -wychowawczych.
Nowela określa, że powiaty prowadzące takie placówki powinny mieć na to jeszcze dwa lata.
Tymczasem obowiązująca od 1 stycznia 2012 roku ustawa o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej stanowi, że do nowych wymagań sanitarnych, przeciwpożarowych i konserwatorskich samorządy mają 12 miesięcy, by dostosować jednostki zajmujące się wychowaniem dzieci pozbawionych opieki rodziców. Oznaczałoby to, że termin ten upływa już 1 stycznia 2013 roku.
Powiaty nie podołały zadaniu w tak krótkim czasie. Wiele placówek mieści się w starych budynkach i zgromadzenie pieniędzy oraz zgód odpowiednich organów na remonty było niewykonalne do końca 2012 roku. Dlatego jeśli przepisy nie zmieniłyby się, groziłoby to zamknięciem wielu placówek.
Jeszcze o dwa lata Sejm wydłużył czas placówkom niepublicznym na dostosowanie się do nowych przepisów o wymogach budowlanych i sanitarnych.