Sejm wysłuchał sprawozdania Komisji Finansów i przeprowadził dyskusję nad rządowym projektem nowelizacji ustaw o finansach publicznych oraz o podatku od towarów i usług.
Chociaż nie rodzi ona bezpośrednich skutków dla jednostek samorządu terytorialnego, to jednak wejście w życie tej ustawy może mieć dla gmin i powiatów istotne znaczenie. A to głównie dlatego, że jedną z procedur sanacyjnych, uruchamianych po przekroczeniu ustawowych progów ostrożnościowych zadłużenia, jest automatyczny wzrost stawek podatku od towarów i usług.
Rozwiązanie takie wprowadziła uchwalona 16 grudnia 2010 r. ustawa o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 257, poz. 1726). Jak wiadomo, wyższy VAT to droższe inwestycje, zwłaszcza w kontekście zapowiedzi Komisji Europejskiej, że w zbliżającej się perspektywie finansowej VAT nie będzie zaliczany do wydatków kwalifikowanych.
– Automatyczny wzrost podatku VAT po przekroczeniu progów ostrożnościowych jest rozwiązaniem dla podatników niekorzystnym – zwracał uwagę w Sejmie poseł Henryk Kowalczyk (PiS). – Skoro nie chcemy z niego korzystać, to może by z niego w ogóle zrezygnować – proponował.
Projekt nowelizacji przewiduje, że w wyjątkowych sytuacjach zawarte w ustawie o finansach publicznych ograniczenia wynikające z relacji państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto oraz progu ostrożnościowego 55 proc. nie będą stosowane.