– To nie ustawy określają interes mieszkańców poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla prof. Jerzy Regulski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Wolność ograniczona
Zgodnie z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego, międzynarodową konwencja której stroną jest Polska, „Samorząd lokalny oznacza prawo i zdolność społeczności lokalnych, w granicach określonych prawem, do kierowania i zarządzania zasadniczą częścią spraw publicznych na własną odpowiedzialność i w interesie ich mieszkańców".
– Oznacza to, że interes mieszkańców powinien być podstawą działań samorządu – podkreśla prof. Regulski. – Ustawy powinny zaś określać cele i zadania, a nie sposób ich wykonania, inaczej samorządność staje się fikcją – dodaje.
2508 zł rocznie, w przeliczeniu na mieszkańca, kosztuje gminy wykonanie zadań własnych
Art. 7 ustawy o samorządzie gminnym, wymienia przykładowe zadania gmin, zaczynając od słów „w szczególności". Tymczasem orzecznicy (sądy administracyjne, nadzór wojewody, regionalne izby obrachunkowe) traktują ten przepis jako listę zamkniętą i uważają, że gminy nie mają prawa podejmować zadań w nim niewymienionych.