Czy gmina wynajmie lokal bez przetargu

Rada nie może dowolnie określać zasad dysponowania nieruchomościami.

Publikacja: 29.04.2013 09:46

Czy gmina wynajmie lokal bez przetargu

Foto: www.sxc.hu

Rada Miejska w Bierutowicach uchwaliła zasady wydzierżawiania, najmu i użyczania nieruchomości stanowiących własność samorządu.

W uchwale określiła m.in. sytuacje, w których gminne nieruchomości mogą być wydzierżawiane (wynajmowane) bez przetargu. Jedną z takich sytuacji jest przedłużanie umów na kolejne trzy lata dotychczasowym dzierżawcom lub najemcom. Radni zastrzegli jednak, że łączny okres trwania umowy nie może być dłuższy niż dziewięć lat.

– Z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika generalna zasada, że podczas zawierania umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas do trzech lat nie obowiązuje tryb przetargowy –  wyjaśnia Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski. – Ten tryb obowiązuje natomiast w razie zawierania umów na czas dłuższy niż trzy lata – wskazuje.

Zasada bezprzetargowego trybu zawierania umów trwających do trzech lat nie doznaje żadnych ograniczeń. Ustawodawca nie wprowadza bowiem żadnych dodatkowych obwarowań, a rada gminy nie została upoważniona do ich wprowadzania.

Prawo miejscowe nie może modyfikować postanowień ustawowych

Tym samym nieuprawniony jest przepis uchwały, z którego wynika, że warunkiem bezprzetargowego przedłużenia umowy na kolejne trzy lata jest nieprzekroczenie przez łączny okres trwania kolejnych umów dziewięciu lat.

Uchwała stanowi, że bez przetargu można wydzierżawić lub wynająć nieruchomość na cele publiczne. Również ten przepis zakwestionował wojewoda.

– Ustawa zezwala, aby nieruchomość na cele publiczne została zbyta bez przetargu, ale wyłącznie na rzecz podmiotu, dla którego są to cele statutowe i przeznaczającego wszystkie dochody na cele statutowe – wyjaśnia wojewoda.

Sygnatura akt: NK.II.09 11-7/296/09

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo