Na wczorajszym posiedzeniu Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej ukonstytuowała się podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o gospodarce komunalnej (druk sejmowy nr 1224).
Przypomnijmy, że chodzi o projekt zakładający ujednolicenie zasad tworzenia spółek komunalnych przez gminy, powiaty i województwa. Obecnie bowiem każdy ze szczebli samorządu tworzy takie podmioty na innych zasadach i w celu wykonywania różnych zadań.
Tymczasem eksperci alarmują, że zawarty w druku sejmowym nr 1224 projekt zawiera sprzeczność logiczną i terminologiczną.
– Z zaproponowanego przez posłów brzmienia art. 10 ustawy o gospodarce komunalnej wynika, że poza sferą użyteczności publicznej jednostka samorządu terytorialnego może tworzyć spółki m.in. w sytuacji, gdy przedmiot działalności spółki mieści się w katalogu zadań własnych tej jednostki – mówi Zygmunt Jerzmanowski, prezes Business Expert sp. z o.o. – Sprzeczność ta polega na tym, że zadania własne j.s.t. (np. wodociągi i zaopatrzenie w wodę) mieszczą się w pojęciu „sfera użyteczności publicznej" – wyjaśnia.
Zadania te nie wykraczają poza sferę użyteczności publicznej, ponieważ gospodarka komunalna polega właśnie na wykonywaniu zadań własnych przez samorząd. Proponowany zapis jest zatem bezprzedmiotowy.