Biuro wojewódzkie dysponujące pieniędzmi Europejskiego Funduszu Społecznego odrzuciło projekt. Zdaniem oceniających jego autorzy zawyżyli niektóre stawki.
Z decyzją nie zgodzili się autorzy projektu. Najpierw wnieśli protest do wojewody, a potem skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Ich zdaniem to oceniający projekt nierealnie wyznaczyli stawki za niektóre pozycje budżetowe, m.in. koszty obsługi księgowej. Argumentowali, że wysokość wydatków przedstawiona w budżecie projektu jest adekwatna do aktualnych cen rynkowych i zgodna z zasadą efektywnego zarządzania.
WSA orzekł, że po negatywnej ocenie projektu właściwa instytucja musi poinformować wnioskodawcę o wynikach oceny i podać jej uzasadnienie (sygn. akt: III SA/Po 254/13). Niewysłanie uzasadnienia było w tym przypadku tak ważnym brakiem formalnym, że sąd nie ma możliwości skontrolowania legalności działania organu i stwierdzenia, czy zgłoszony projekt został oceniony właściwie.
Skoro ocena projektu została przeprowadzona w sposób naruszający prawo, WSA zdecydował się przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia.