Rada gminy Kaczory podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminie Piła na sfinansowanie pobytu osób nietrzeźwych z terenu gminy Kaczory w pilskiej izbie wytrzeźwień. W uchwale znalazło się także upoważnienie dla wójta do zawarcia umowy określającej szczegółowe warunki pomocy finansowej oraz rozliczenia przekazanych środków.

Uchwałę zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu (sygn. akt 13/712/2013).

- Stosownie do przepisów ustawy o finansach publicznych, wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, m.in. na pomoc rzeczową lub finansową dla innych jednostek samorządu terytorialnego - mówi Grażyna Wróblewska, przewodnicząca Kolegium regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu. - Pomoc ta może zostać udzielona w formie dotacji celowej albo jako pomoc rzeczowa, a podstawą jej udzielenia jest zawarta pomiędzy jednostkami umowa - dodaje.

W ocenie Izby zapis podjętej przez radę gminy Kaczory uchwały, mówiący, że "szczegółowe warunki pomocy finansowej oraz rozliczenia środków określi umowa zawarta pomiędzy gminą Piła a gminą Kaczory" nie znajduje umocowania w przepisach ustawy o finansach publicznych i stanowi ingerencję rady w wyłączną kompetencje organu wykonawczego.

Zgodnie z art. 250 ustawy o finansach publicznych zarząd jednostki samorządu terytorialnego (w gminie: wójt, burmistrz, prezydent miasta), udzielając dotacji celowej zawiera umowę, która określa w szczególności: