Rada gminy Świdnica podjęła uchwałę upoważniającą wójta do zaciągnięcia zobowiązania związanego z realizacją zadania pn.: Kompleksowa termomodernizacja budynków oświatowych, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
Nieważność tej uchwały stwierdziło Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze. W toku postępowania nadzorczego stwierdziło bowiem, że uchwała podjęta została bez podstawy prawnej (uchwała Kolegium RIO z 15 października 2013 r., sygn. akt 327/2013).
W zakwestionowanej uchwale rada gminy zobowiązała wójta do "podjęcia współpracy z zewnętrznym podmiotem doradczym w ramach wsparcia technicznego w trakcie wyłaniania wykonawcy oraz w zakresie wykonania niezbędnych dokumentów dla wykazania, że inwestycja realizowana w formie PPP nie wpływa na dług jednostki samorządu terytorialnego oraz, że jest rzeczywiście korzystniejsza niż realizowana w formie tradycyjnej".
Ponadto rada upoważniła wójta do zawarcia w 2013 r. umowy z wykonawcą wymienionego wyżej opracowania z terminem płatności w roku 2014. Zobowiązała także wójta do uwzględnienia tego wydatku w projekcie ustawy budżetowej na 2014 r. oraz zobowiązała się do jego uchwalenia.
- Zawarte w uchwale rady upoważnienia dla organu wykonawczego gminy odnoszą się do zadania pn.: Kompleksowa termomodernizacja budynków oświatowych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli "przedsięwzięcia wieloletniego" w rozumieniu art. 226 ust. 4 pkt 2 ustawy o finansach publicznych - mówi Ryszard Zajączkowski, przewodniczący Kolegium RIO. - Dlatego w ocenie Kolegium RIO zarówno to zadanie, jak i upoważnienie wójta do zaciągania związanych z tym zadaniem zobowiązań powinny były znaleźć miejsce w uchwalonej przez radę gminy Świdnica Wieloletniej Prognozie Finansowej - dodaje.