200 mln zł dla Warszawy na odszkodowania dla wywłaszczonych właścicieli nieruchomości

Stolica otrzyma wsparcie finansowe na wypłatę odszkodowań dla byłych właścicieli nieruchomości wywłaszczonych bierutowskim dekretem.

Publikacja: 02.01.2014 08:46

200 mln zł dla Warszawy na odszkodowania dla wywłaszczonych właścicieli nieruchomości

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Zawisza

– Wypłacane od 2003 r. odszkodowania dla byłych właścicieli nieruchomości kosztowały już budżet stolicy prawie 600 mln zł  – mówi Agnieszka Kłąb, rzecznik prasowy UM Warszawy. Dodaje, że finansowy zastrzyk dla miejskiego budżetu w wysokości 200 mln rocznie z Funduszu Reprywatyzacyjnego ułatwi realizację części wyroków.

1 stycznia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Jej przepisy przewidują, że w latach 2014–2016 m.st. Warszawa będzie mogło otrzymać ze środków Funduszu Reprywatyzacji dotację celową z przeznaczeniem na wypłatę odszkodowań, o których mowa w art. 215 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Chodzi o pomoc w zaspokajaniu roszczeń byłych właścicieli nieruchomości znacjonalizowanych na podstawie dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (DzU nr 50, poz. 279).

Zgodnie z brzmieniem dekretu byli właściciele mogą domagać się zwrotu przejętych przez państwo nieruchomości, jeżeli zgłosili w wyznaczonym terminie  stosowny wniosek o ustanowienie wieczystej dzierżawy odebranych im gruntów. Ustawodawca wygasił jednocześnie wynikające wprost z dekretu prawo do odszkodowania w przypadku niezłożenia takiego wniosku. Odszkodowanie nie przysługiwało także po wydaniu decyzji odmawiającej zwrotu nieruchomości.

Jednocześnie ustawodawca zdecydował się na ustanowienie samoistnej podstawy do wypłaty odszkodowań. Chodzi o art. 215 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Odszkodowania są wypłacane z budżetu stolicy.

– Odszkodowania za znacjonalizowane dekretem Bieruta mienie powinny obciążać również Skarb Państwa – mówi Aleksander Pociej, senator. – Państwo przez 40 lat czerpało z nich pożytki, dlatego ze względów sprawiedliwościowych powinno uczestniczyć w wypłacie odszkodowań – argumentuje senator.

Podstawa prawna: ustawa z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji DzU z 27 grudnia, poz. 1643.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr