– Wypłacane od 2003 r. odszkodowania dla byłych właścicieli nieruchomości kosztowały już budżet stolicy prawie 600 mln zł – mówi Agnieszka Kłąb, rzecznik prasowy UM Warszawy. Dodaje, że finansowy zastrzyk dla miejskiego budżetu w wysokości 200 mln rocznie z Funduszu Reprywatyzacyjnego ułatwi realizację części wyroków.
1 stycznia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Jej przepisy przewidują, że w latach 2014–2016 m.st. Warszawa będzie mogło otrzymać ze środków Funduszu Reprywatyzacji dotację celową z przeznaczeniem na wypłatę odszkodowań, o których mowa w art. 215 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Chodzi o pomoc w zaspokajaniu roszczeń byłych właścicieli nieruchomości znacjonalizowanych na podstawie dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (DzU nr 50, poz. 279).
Zgodnie z brzmieniem dekretu byli właściciele mogą domagać się zwrotu przejętych przez państwo nieruchomości, jeżeli zgłosili w wyznaczonym terminie stosowny wniosek o ustanowienie wieczystej dzierżawy odebranych im gruntów. Ustawodawca wygasił jednocześnie wynikające wprost z dekretu prawo do odszkodowania w przypadku niezłożenia takiego wniosku. Odszkodowanie nie przysługiwało także po wydaniu decyzji odmawiającej zwrotu nieruchomości.
Jednocześnie ustawodawca zdecydował się na ustanowienie samoistnej podstawy do wypłaty odszkodowań. Chodzi o art. 215 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Odszkodowania są wypłacane z budżetu stolicy.