Poznańska Rada Miasta przekroczyła granice władztwa planistycznego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II OSK 1348/13).
Do projektu planu miejscowego dla obszaru Rataje-Łacina, przewidującego m.in. modernizację ul. Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, która przebiega w sąsiedztwie atrakcyjnych terenów nad jeziorem Malta, rowerzyści chcieli dodać ścieżkę rowerową.
Zaproponowali, żeby ją wybudować nawet kosztem uszczuplenia przyległych terenów. Radni nie uwzględnili jednak tych uwag, gdyż byłoby to sprzeczne z już wydanymi pozwoleniami na budowę.
Mimo to w 2009 r. Rada dokonała korekty planu, żeby zmienić przebieg linii rozgraniczających teren pod drogę publiczną. Wyznaczono je m.in. poprzez działki spółki deweloperskiej Malta Office Park-Projekt Echo-96. Podczas opracowywania planu zostały na nich wybudowane legalnie cztery pięciokondygnacyjne biurowce. Linia rozgraniczająca biegnie po ścianie pierwszego. Uniemożliwia to m.in. podział i obrót nieruchomością. Toteż w 2012 r. spółka zaskarżyła uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.
W odpowiedzi na skargę RM Poznania argumentowała, że takie wyznaczenie w planie linii rozgraniczających drogę publiczną poprawi bezpieczeństwo i usprawni ruch. Pozwoli też na zlokalizowanie ścieżki rowerowej.