Rada gminy Czeremcha podjęła uchwałę w sprawie ustalenia opłaty targowej. Zapisano w niej m.in., że z obowiązku wnoszenia tej opłaty zwalnia się sprzedaż artykułów rolno-spożywczych własnej produkcji prowadzoną przez mieszkańców gminy.
Uchwałę tę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku zaskarżył prokurator. Zarzucił jej, że ustanowione zwolnienie narusza konstytucyjne prawo równości wobec prawa. A ponadto ma charakter zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego. Rada wskazała bowiem, że zwolnieni są mieszkańcy (kryterium podmiotowe), którzy sprzedają artykuły rolno-spożywcze własnej produkcji (kryterium przedmiotowe). W ocenie prokuratora ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie upoważnia rady gminy do wprowadzania zwolnień od opłaty targowej o takim mieszanym charakterze.
W odpowiedzi na skargę wójt Czeremchy podniósł, że wprowadzone uchwałą rady zwolnienie ma przedmiotowy charakter, bo dotyczy sprzedaży lokalnych produktów spożywczych.
Radni mogą wprowadzać zwolnienia inne, niż przewiduje to ustawa
– Zwolnienie ewidentnie dotyczy przedmiotu podatku, a nie podmiotu. Cechy podmiotu, niezręcznie określone w uchwale, mają charakter drugorzędny, zatem należy uznać, że zwolnienie to jest zgodne z konstytucją – argumentował Jerzy Szykuła, wójt gminy Czeremcha.