Kampania wyborcza do samorządu 2014 wystartowała

16 listopada na radnych wszystkich gmin będzie się głosować w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Publikacja: 27.08.2014 08:50

Kampania wyborcza do samorządu 2014 wystartowała

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

W tegorocznych wyborach samorządowych wybierzemy 47 tys. radnych gmin, powiatów i województw. Mieszkańcy gmin wybiorą też 2477 wójtów (burmistrzów i prezydentów miast).

Ciekawostką jest, że w tym terminie nie będą głosowali mieszkańcy gminy Zielona Góra i miasta Zielona Góra, bo dopiero od 1 stycznia 2015 r. utworzą jeden samorząd i potem odbędą się wybory.

Start kampanii

27 sierpnia rozpoczyna się samorządowa kampania wyborcza. Dzisiaj bowiem opublikowane zostało rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 21 sierpnia 2014 r. w sprawie zarządzenia wyborów. Od dzisiaj  można zatem rejestrować komitety wyborcze i zgłaszać kandydatów na radnych czy wójtów.

– O mandat radnego mogą się ubiegać również stale mieszkający w Polsce obywatele Unii Europejskiej. Aby  natomiast zostać wójtem, trzeba mieć polskie obywatelstwo – przypomina Stefan Płażek  z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Oczywiście kandydatem nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem. Samo toczące się postępowanie karne nie pozbawia prawa do ubiegania się o funkcję radnego czy wójta – wyjaśnia.

– Prawo zgłaszania kandydatów w wyborach samorządowych przysługuje komitetom wyborczym tworzonym przez partie polityczne, koalicje partii politycznych, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz przez wyborców – przypomina Stefan J. Jaworski, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. – Tylko komitety są uprawnione do prowadzenia kampanii wyborczej na rzecz kandydatów. Oznacza to, że wszelkie czynności związane np. z pozyskiwaniem środków finansowych, dokonywaniem wydatków na organizowanie spotkań wyborczych i promocję poszczególnych kandydatów mogą być prowadzone tylko przez komitety i wyłącznie w okresie kampanii wyborczej – dodaje.

Prawa osób trzecich

Ta zaś kończy się 14 listopada o godzinie 24. Od tego momentu  aż do zakończenia głosowania, czyli do 16 listopada do godziny 21, obowiązuje cisza wyborcza.

W trakcie kampanii wyborczej może dojść do naruszenia dóbr osobistych osób trzecich, np. poprzez publikację wizerunku np. w spocie wyborczym i bez zgody zainteresowanego.

– W takiej sytuacji można się domagać przed sądem zakazu rozpowszechniania takiego materiału wyborczego, przeprosin, zapłaty kwot na cel publiczny czy zadośćuczynienia – wyjaśnia Mariusz Filipek, radca prawny z Kancelarii Prawnej Filipek & Kamiński.

Od przyszłego piątku będziemy publikować w „Prawie co dnia" artykuły i debaty ekspertów na temat wyborów samorządowych i kampanii wyborczej.

Terminy, o których warto pamiętać

- ?do 7 września – podanie do publicznej wiadomości (obwieszczenie) informacji o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu

- ?7 września upływa termin na zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego

- ?do 17 września trwa zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych

- ?do 22 września – powołanie przez komisarzy wyborczych terytorialnych komisji wyborczych

- ?do 7 października do godz. 24 można zgłaszać kandydatów ?na radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw ?i rad dzielnic m.st. Warszawy

- ?17 października o godz. 24 upływa termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast

W tegorocznych wyborach samorządowych wybierzemy 47 tys. radnych gmin, powiatów i województw. Mieszkańcy gmin wybiorą też 2477 wójtów (burmistrzów i prezydentów miast).

Ciekawostką jest, że w tym terminie nie będą głosowali mieszkańcy gminy Zielona Góra i miasta Zielona Góra, bo dopiero od 1 stycznia 2015 r. utworzą jeden samorząd i potem odbędą się wybory.

Pozostało 88% artykułu
Sądy i trybunały
Sędzia nie przychodzi do pracy w nowej izbie SN. Sprawie przyjrzy się prezes Manowska
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Sądy i trybunały
Bogdan Święczkowski: Adam Bodnar nie jest decyzyjny ws. Trybunału Konstytucyjnego