W tegorocznych wyborach samorządowych wybierzemy 47 tys. radnych gmin, powiatów i województw. Mieszkańcy gmin wybiorą też 2477 wójtów (burmistrzów i prezydentów miast).
Ciekawostką jest, że w tym terminie nie będą głosowali mieszkańcy gminy Zielona Góra i miasta Zielona Góra, bo dopiero od 1 stycznia 2015 r. utworzą jeden samorząd i potem odbędą się wybory.
Start kampanii
27 sierpnia rozpoczyna się samorządowa kampania wyborcza. Dzisiaj bowiem opublikowane zostało rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 21 sierpnia 2014 r. w sprawie zarządzenia wyborów. Od dzisiaj można zatem rejestrować komitety wyborcze i zgłaszać kandydatów na radnych czy wójtów.
– O mandat radnego mogą się ubiegać również stale mieszkający w Polsce obywatele Unii Europejskiej. Aby natomiast zostać wójtem, trzeba mieć polskie obywatelstwo – przypomina Stefan Płażek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Oczywiście kandydatem nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem. Samo toczące się postępowanie karne nie pozbawia prawa do ubiegania się o funkcję radnego czy wójta – wyjaśnia.
– Prawo zgłaszania kandydatów w wyborach samorządowych przysługuje komitetom wyborczym tworzonym przez partie polityczne, koalicje partii politycznych, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz przez wyborców – przypomina Stefan J. Jaworski, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. – Tylko komitety są uprawnione do prowadzenia kampanii wyborczej na rzecz kandydatów. Oznacza to, że wszelkie czynności związane np. z pozyskiwaniem środków finansowych, dokonywaniem wydatków na organizowanie spotkań wyborczych i promocję poszczególnych kandydatów mogą być prowadzone tylko przez komitety i wyłącznie w okresie kampanii wyborczej – dodaje.