Rada Gminy w listopadzie ubiegłego roku przyjęła uchwałą program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Organ nadzoru nie wniósł do niej żadnych zastrzeżeń, jednak jej niektóre zapisy nie spodobały się fundacji, której statutowym obowiązkiem jest ochrona zwierząt.
Wiosną organizacja wezwała radę gminy do usunięcia naruszania prawa, poprzez uchylenie tej uchwały. Z uwagi na brak reakcji, postanowiła następnie skierować skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.
Fundacja podniosła, że uchwała narusza Konstytucję RP, poprzez nieskonkretyzowanie schroniska dla zwierząt, w którym gmina zapewni miejsce dla tych bezdomnych, nieskonkretyzowanie obowiązku odławiania bezpańskich czworonogów z terenu gminy, poprzez uregulowanie w programie obowiązku poszukiwania właścicieli dla bezdomnych zwierząt, jako elementu, który gmina może, ale nie musi realizować, poprzez niewskazanie konkretnego gospodarstwa rolnego zapewniającego miejsce dla zwierząt gospodarskich oraz poprzez niewskazanie podmiotu zapewniającego całodobową opiekę weterynaryjną, w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
Ponadto organizacja zarzuciła radzie, iż ta nie przekazała projektu programu do zaopiniowania przez organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. Wytknęła również legislatorowi, że ten wprowadził do uchwały definicję "koty wolno żyjące", która jest obca ustawie upoważniającej gminę do uchwalenia programu oraz, iż dokonał niedopuszczalnego powtórzenia definicji "zwierząt bezdomnych" i "zwierząt domowych", zawartych w ustawie o ochronie zwierząt.
Fundacja tłumaczyła się, że została powołana w celu ochrony zwierząt, a także środowiska i ochrony dziedzictwa narodowego, a w szczególności przeciwdziałania wszelkim formom stosowania okrucieństwa wobec zwierząt, działania na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, objęcia ich ochroną i otoczenia opieką oraz kształtowania w społeczeństwie postaw proekologicznych. To jej zdaniem uprawnia, by mogła czynnie uczestniczyć w postępowaniach sądowych w sprawach naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt, czy też podejmować działania mające na celu zapobieganie oraz zwalczanie bezdomności zwierząt.