Każdy lokalny urzędnik, który świadczy pracę na podstawie umowy, podlega okresowym ocenom. Ich zasady reguluje ustawa o pracownikach samorządowych.
Wyrok po latach
– Artykuł 27 ustawy nie daje wprost odpowiedzi na pytanie, czy gminny urzędnik może negatywną ocenę okresową kwestionować przed sądem – mówi Agnieszka Rzetecka-Gil, radca prawny. – Na szczęście wątpliwości z tym związane rozwiał Sąd Najwyższy, uznając w wyroku z 4 lutego 2009 r., że lokalni urzędnicy mogą odwołać się do sądu od negatywnej oceny okresowej przełożonego, mimo że przepisy ustawy o pracownikach samorządowych wprost takiej możliwości nie przewidują – wyjaśnia.
236 tys. osób jest zatrudnionych w administracji samorządu terytorialnego
Jakie jednak korzyści z wyroku uchylającego krzywdzącą ocenę uzyskuje pracownik, zwłaszcza gdy od jej przeprowadzenia do uchylenia mogą minąć całe lata?
Tak właśnie było w przypadku pani Urszuli G., która wyrok uchylający negatywną ocenę okresową z września 2007 r. uzyskała dopiero w maju 2014 r., po przejściu przez wszystkie możliwe instancje, od sądu rejonowego poczynając, na Sądzie Najwyższym kończąc.