Porzuconego auta gmina nie przejmie w oparciu o uchwałę

Radni nie mogą w uchwale stwierdzić przepadku porzuconych samochodów na rzecz miasta. Nie mają bowiem podstawy prawnej.

Publikacja: 30.10.2014 07:50

Porzuconego auta gmina nie przejmie w oparciu o uchwałę

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim zajmował się uchwałą rady miasta w sprawie przejścia na własność samorządu, na podstawie prawa o ruchu drogowym, dwóch samochodów osobowych, po które nikt się nie zgłosił. Podważył ją wojewoda.

Stwierdził mianowicie, że narusza ona art. 50a ust. 2 prawa o ruchu drogowym. Przepis bowiem wyraźnie mówi, że pojazd przechodzi na własność gminy z mocy ustawy i rada gminy nie jest uprawniona do podejmowania uchwały w tej sprawie. Nie ma do tego delegacji w przepisach.

Wojewoda zauważył też, że zgodnie z art. 7 konstytucji organy władzy publicznej, w tym uchwałodawcze gminy, działają na podstawie i w granicach prawa. Wydanie przez radę miasta uchwały niemającej umocowania w powszechnie obowiązujących przepisach jest istotnym naruszeniem prawa i należy stwierdzić jej nieważność.

W odpowiedzi na skargę burmistrz wystąpił o jej oddalenie. Według niego ze wspomnianego art. 50a ust. 1 wynika, że przejście pojazdu na własność gminy następuje z mocy ustawy po upływie sześciu miesięcy od dnia jego usunięcia, w sytuacji gdy nie został odebrany ani nie ustalono osoby do tego uprawnionej.

Oznacza to, że pojazd taki od daty usunięcia jest zabezpieczony w miejscu, gdzie można go odebrać, aż do czasu podjęcia przez radę spornej uchwały.

Według burmistrza uchwała była elementem koniecznym w celu wydania wymienionych samochodów i dokumentem koniecznym do ich wyrejestrowania i złomowania. Z art. 79 prawa o ruchu drogowym jasno bowiem wynika, że wniosek o wyrejestrowanie złożył właściciel pojazdu. Ponadto burmistrz stwierdził, że uchwała stanowi jedynie potwierdzenie przejęcia na własność, a nie jest aktem prawotwórczym.

W ocenie burmistrza, jeśli nawet przyjąć, że uchwała została podjęta z naruszeniem prawa, to było ono nieistotne, a tylko istotne stanowią podstawę dla stwierdzenia ich nieważności.

Gorzowski WSA przyznał jednak rację wojewodzie. Zdaniem sądu, co do zasady, przejście pojazdu na własność gminy w trybie art. 50a jest możliwe, z tym jednak zastrzeżeniem, że do orzekania o przejęciu pojazdu na własność gminy nie jest uprawniona rada gminy. Wobec zaś braku ustawowej regulacji należy się odwołać do zasad ogólnych dotyczących nabycia rzeczy porzuconej.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem