Budżet dla samorządów ustali izba, gdy te nie zdążą

W tegorocznych uchwałach uwzględnić trzeba nowe zasady finansowania nauki niepełnosprawnych.

Publikacja: 12.01.2015 14:55

Budżet dla samorządów ustali izba, gdy te nie zdążą

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Samorządy, które jeszcze nie mają uchwalonych budżetów na bieżący rok, powinny stosowne uchwały podjąć najpóźniej do 31 stycznia. Te, które w terminie się nie zmieszczą, będą gospodarkę finansową w 2015 r. prowadzić na podstawie budżetów ustalonych przez regionalne izby obrachunkowe.

Nowa klasyfikacja

Przygotowując ich projekty, warto od razu uwzględnić wynikający z obowiązującej od 1 stycznia 2015 r. ustawy okołobudżetowej obowiązek przeznaczenia na edukację dzieci niepełnosprawnych środków w takiej wysokości, w jakiej zostały one na ten cel przeznaczone w części oświatowej subwencji ogólnej.

183 mld zł

wyniosły dochody budżetowe wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w 2013 r.

– Środki na ten cel powinny zostać wyodrębnione w dwóch nowych rozdziałach (80149 oraz 80150) klasyfikacji budżetowej – informuje Janusz Gałkiewicz, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu.

Wyjaśniamy, że w rozdziale 80149 uwzględnia się środki na realizację zadań wymagających stosowania specjalistycznej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego. Z kolei w rozdziale 80150 zapisać należy środki na edukację specjalną w szkołach (podstawowych, gimnazjach i liceach), a także zawodowych i artystycznych.

– Gminy, które już budżety uchwaliły, powinny je do obowiązujących od 1 stycznia 2015 r. przepisów dostosować jak najszybciej, pamiętając, że termin na dostosowanie budżetów do znowelizowanego rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej upływa za trzy miesiące – dodaje prezes Gałkiewicz.

45 dni na plan

Radni nie mogą uchwalić budżetu, w którym planowane wydatki bieżące są wyższe niż planowane dochody bieżące powiększone o nadwyżkę z lat ubiegłych i wolne środki.

W takiej sytuacji samorząd może uchwalić program postępowania naprawczego, co powinno nastąpić w ciągu 45 dni od otrzymania wezwania od RIO.

38

samorządów nie spełni w 2015 r. indywidualnego wskaźnika zadłużenia; w 2014 r. było ich

55

– Program uchwala się maksymalnie na trzy kolejne lata budżetowe – mówi Arkadiusz Babczuk z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. – W trakcie jego realizacji gmina nie może realizować z kredytów czy pożyczek żadnych nowych inwestycji. Nie wolno jej udzielać poręczeń ani gwarancji, wydawać pieniędzy na promocję ani tworzyć funduszu sołeckiego. Realizację zadań własnych trzeba ograniczyć do obligatoryjnych – dodaje.

W trakcie realizacji programu samorząd może mieć trudności z zaciąganiem pożyczki z budżetu państwa. – To dlatego, że spłata nowych zobowiązań planowanych do zaciągnięcia w okresie realizacji programu naprawczego musi zostać zapewniona z zachowaniem ogólnych zasad spłaty zadłużenia określonych w art. 242–244 ustawy o finansach publicznych – wyjaśnia Zbigniew Wójcik, prezes RIO w Rzeszowie.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?