Samorządy obawiają się, że rząd chce przerzucić na nie kolejne zadanie do wykonania i finansowania. Zgodnie bowiem z wchodzącą w życie w przyszłym roku nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym mają być odpowiedzialne za profilaktykę zdrowotną, np. mammografię czy szczepienia przeciwko grypie. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że to tylko zmiana formy wykonania zadania.
Pytania o pieniądze
Na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego problem finansowania profilaktyki zdrowotnej w 2016 r. i latach następnych podniósł prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
– Z pytaniem, ile środków na to zadanie mam zamiar przeznaczyć w przyszłym roku, zwrócili się do mnie przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – mówi Krzysztof Żuk. – A przecież do tej pory profilaktyka zdrowotna była finansowana z budżetu państwa, a jedynie dofinansowywana przez samorządy – wskazuje prezydent Lublina.
Budżet państwa finansował przede wszystkim ogólnopolskie programy zdrowotne, takie jak wykrywanie nowotworów czy program szczepień ochronnych. Samorządy z własnych środków finansowały natomiast np. gabinety stomatologiczne w szkołach, a realizację ogólnopolskich programów jedynie wspierały.
– Problemem jest zatem to, czy od przyszłego roku profilaktyka zdrowotna będzie w całości zadaniem miast i gmin – mówi Krzysztof Żuk. – A w związku z tym, czy będzie finansowana z ich budżetów, a jedynie dofinansowywana ze środków budżetu państwa – wskazuje.