Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I OSK 321/14) oddalił skargę kasacyjną spółki McDonald's, która ubiegała się o przekształcenie trzech działek w Nowej Hucie. Postępowanie, toczące się na podstawie ustawy przekształceniowej z 2005 r., zostało zawieszone przez prezydenta Krakowa. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa wniosła bowiem do Sądu Okręgowego w Krakowie pozew o rozwiązanie dotychczasowego użytkowania tych nieruchomości. W umowie o ich oddanie w użytkowanie wieczyste wskazano, że zostały one oddane na potrzeby obszaru urządzeń komunikacji. Nie przewidywano realizacji inwestycji o charakterze usługowym.
Gdy wojewoda małopolski utrzymał to postanowienie w mocy, spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Zasugerowała, że zawieszenie postępowania jest formą nacisku na zaakceptowanie przez nią zawyżonych opłat za przekształcenie. Zdaniem spółki błędnie uznano, że pomiędzy sprawą cywilną o rozwiązanie użytkowania, a sprawą o przekształcenie istnieje zależność. I że bez rozstrzygnięcia w pierwszej sprawie nie można orzec o prawach i obowiązkach użytkownika wieczystego.
WSA i następnie NSA, były jednak zgodne, że prezydent Krakowa miał prawo, na podstawie art. 97 kpa, do zawieszenia postępowania do czasu zakończenia sprawy o rozwiązanie użytkowania wieczystego. Prawo użytkowania wieczystego musi być bezsporne – orzekł NSA.
Rozstrzygnięcie sporu o status użytkownika wieczystego stanowi zagadnienie wstępne w postępowaniu o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Jest zagadnieniem kluczowym dla oceny możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.