Starosta nie odmówi wpisu wspólnoty gruntowej do ewidencji

Członkowie wspólnoty gruntowej nie powinni płacić za wieloletnie zaniechania władz lokalnych, które doprowadziły do tego, że do tej pory wspólnota nie ma uregulowanej sytuacji prawnej.

Publikacja: 08.12.2015 05:50

Starosta nie odmówi wpisu wspólnoty gruntowej do ewidencji

Foto: www.sxc.hu

Do starostwa wpłynął wniosek zarządu spółki powołanej dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej o ujawnienie w operacie ewidencyjnym osób uprawnionych do udziału w tej wspólnocie. Do wniosku dołączono wykaz tych osób (287). Zawierał on również dane o powierzchni gospodarstw każdej z tych osób, ale bez wskazania przysługujących im udziałów we wspólnocie.

Starosta dopatrzył się we wniosku braków formalnych i zażądał od spółki ich usunięcia. Spółka miała przedłożyć: statut spółki zarządzającej wspólnotą gruntową, zatwierdzony przez właściwego miejscowo wójta; aktualny wykaz osób uprawnionych do udziału we wspólnocie oraz obszar ich gospodarstw oraz wielkość przysługujących im udziałów. Spółka przesłała staroście kserokopię statutu, ale nie była w stanie przedstawić aktualnego wykazu osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej oraz podać wielkości przysługujących im udziałów. Z tych powodów starosta odmówił aktualizacji w ewidencji gruntów i budynków danych dotyczących osób uprawnionych do korzystania z tej wspólnoty. Według niego z danych z ewidencji ludności wynika, że co najmniej osiem osób, o których ujawnienie w rejestrze gruntów wystąpiono w tym postępowaniu, już nie żyje. Podważa to wiarygodność przedłożonego przez wnioskodawcę wykazu, a jednocześnie stanowi naruszenie obowiązującej w postępowaniu administracyjnym zasady prawdy obiektywnej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Praca, Emerytury i renty
Rząd samodzielnie ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2026 roku
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
Będzie więcej dni wolnych na opiekę nad dzieckiem? Minister odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama