Mniej likwidacji szkół - samorządy odstrasza weto kuratora

W tym roku może być mniej likwidacji szkół. Kuratorzy zyskali prawo weta w tej sprawie. Mimo to część placówek zostanie zamknięta.

Aktualizacja: 03.03.2016 17:42 Publikacja: 03.03.2016 16:50

Jeden z protestów przeciwko likwidacji szkoły

Jeden z protestów przeciwko likwidacji szkoły

Foto: Fotorzepa/Radek Pasterski

Z sondy przeprowadzonej przez „Rzeczpospolitą" w kuratoriach oświaty wynika, że mniej samorządów niż rok temu zadeklarowało zamiar zamknięcia szkół. Być może z powodu zmiany prawa. Zgodnie bowiem z ostatnią nowelizacją ustawy o systemie oświaty szkoła może zostać zlikwidowana jedynie po uzyskaniu aprobującej opinii kuratora oświaty. Do tej pory wystarczyło zasięgnąć jego opinii. Ustawa nie wymagała, by była pozytywna. O zamiarze likwidacji placówki od początku roku szkolnego samorządy powinny zawiadomić kuratorium do końca lutego.

Mniej likwidacji

Do lubelskiego kuratora oświaty wpłynęły 82 wnioski. W zeszłym było ich 88. Praktyka jednak pokazuje, że rzeczywiście zamkniętych od września placówek jest mniej niż zadeklarowano na początku roku.

Do opolskiego kuratora wpłynęło w tym roku 16 zawiadomień o zamiarze likwidacji. W zeszłym roku zamknięto zaś 26 szkół. Uchwał intencyjnych było zapewne jeszcze więcej. Podobnie w Gdańsku. W tym roku wpłynęło 21 uchwał intencyjnych. Z dniem 1 września 2015 r. w Pomorskiem zamknięto 36 szkół.

Zamkną mimo negatywnej opinii

Część samorządów wygrała wyścig z czasem. Będą mogły w tym roku zlikwidować szkoły mimo negatywnej opinii kuratora.

Wystarczyło, by uzyskały opinię kuratora, a potem uchwaliły uchwałę likwidacyjną przed wejściem w życie nowelizacji, czyli przed 23 stycznia.

Jaka jest skala zjawiska? W Małopolsce cztery szkoły mogą zostać zamknięte mimo opinii negatywnej, w woj. warmińsko-mazurskim – dziesięć, w Wielkopolsce i w Świętokrzyskiem po dwie, a w Pomorskiem i Zachodniopomorskiem po jednej.

Na przykład w Ożegowie (gmina Siemkowice woj. łódzkie) ma zniknąć szkoła podstawowa, a w Szczycie (gmina Oporów) gimnazjum.

– Łódzki kurator oświaty Jan Kamiński wyraził negatywne opinie o likwidacji obu szkół. Nie były jednak wiążące dla organów prowadzących. Zostały wydane przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie oświaty – mówi Marcin Markowski, inspektor z Kuratorium Oświaty w Łodzi.

I dodaje, że kurator, opiniując negatywnie uchwały o zamiarze likwidacji, wziął pod uwagę przede wszystkim dobre bazy dydaktyczne oraz dyskomfort uczniów, zwłaszcza najmłodszych, związany z wydłużeniem drogi do szkoły.

– Uchwałę podjęliśmy 20 stycznia. Możemy więc zlikwidować szkołę – mówi Patrycja Żuberek z Urzędu Gminy Siemkowice.

Uchwała o likwidacji gimnazjum w Szczycie została podjęta 14 stycznia, a więc z dużym wyprzedzeniem.

W Opolskiem takich sytuacji w ogóle nie było. Tam samorządy zawiadamiały o zamiarze likwidacji już po wejściu w życie nowelizacji. Pod rządami nowego prawa kuratorzy rzadko wydawali decyzje negatywne. W Lubuskiem np. zapobieżono w ten sposób likwidacji dwóch szkół. Łódzki kurator sprzeciwił się zamknięciu 12 placówek, a w warmińsko-olsztyński jednej.

Dlaczego samorządy decydują się na likwidację?

– Przyczyny to m.in. koszty utrzymania szkół i niż demograficzny – mówi Anna Wietrzyk ze Śląskiego Kuratorium Oświaty.

Opinia dla „Rz"

Mirosław Wróblewski, dyrektor zespołu prawa konstytucyjnego i międzynarodowego w Biurze RPO

Dzięki zmianom trudniej zlikwidować szkołę. Do tej pory samorządy często zbyt pochopnie, czasem wyłącznie ze względów finansowych, decydowały się na zamykanie placówek oświatowych, co bywa sprzeczne z konstytucyjnymi gwarancjami prawa do nauki. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty może się więc przyczynić do lepszego uwzględniania praw uczniów. Zmiana przepisów nie zlikwiduje źródła problemu. Są nim wysokie koszty prowadzenia szkół przez samorząd terytorialny. W ostatnich dwóch, trzech miesiącach rzecznik praw obywatelskich nie otrzymał skarg dotyczących likwidacji. Prowadzimy jednak postępowania wyjaśniające w sprawach skarg, które dotyczyły problemów zgłoszonych jesienią ubiegłego roku.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr