9 marca br. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił trzy skargi kasacyjne radnego Mariana Greli powiatu w Janowie Lubelskim. Wszystkie sprawy dotyczyły przeprowadzonego przez zarząd powiatu konkursu na dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej.
Uprawnienia radnego
W ocenie Mariana Greli podjęte przez zarząd powiatu janowskiego uchwały (w sprawie przeprowadzenia konkursu, powołania komisji konkursowej oraz w sprawie powierzenia obowiązków dyrektora Zespołu SP ZOZ) są nieważne. A to dlatego, że zostały podjęte przez nieuprawniony do tego organ.
– Skoro z ustawy o działalności leczniczej wynika, że podmiotem tworzącym powiatowy zespół opieki zdrowotnej jest rada powiatu, to wynika z tego, że ten sam organ jest uprawniony do zorganizowania konkursu, jego przeprowadzenia i wyłonienia kandydata na to stanowisko – przekonywał Marcin Klasura, adwokat skarżącego Mariana Greli. – W konsekwencji mój klient, jako radny, został pozbawiony możliwości współdecydowania o zatrudnieniu dyrektora Zespołu SP ZOZ w Janowie Lubelskim. Uchwały zarządu powiatu w Janowie Lubelskim naruszają też interes mojego klienta jako członka wspólnoty samorządowej – przekonywał mecenas Klasura.
Argumenty te NSA nie przekonały. Tak samo jak wcześniej nie przekonały Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, który w I instancji skargi radnego oddalił wyrokami z 6 marca 2014 r.
Jest podział zadań
– Skarga kasacyjna radnego nie zawiera uzasadnionych zarzutów, a wyroki sądu I instancji odpowiadają prawu. Zostały też w sposób rzetelny i obszerny uzasadnione – wskazywała Małgorzata Stahl, sędzia NSA. – Co prawda ustawa o działalności leczniczej posługuje się pojęciem „podmiotu tworzącego", ale nie budzi żądnych wątpliwości, że w tym przypadku chodzi o powiat, czyli samorządową osobę prawną, która działa poprzez swoje organy, a nie o organy powiatu – wskazywała sędzia.