Dyrektora szpitala zatrudnia zarząd

Radny powiatu nie zaskarży uchwał zarządu w sprawie konkursu na dyrektora zakładu opieki zdrowotnej.

Publikacja: 10.03.2016 07:28

Dyrektora szpitala zatrudnia zarząd

Foto: www.sxc.hu

9 marca br. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił trzy skargi kasacyjne radnego Mariana Greli powiatu w Janowie Lubelskim. Wszystkie sprawy dotyczyły przeprowadzonego przez zarząd powiatu konkursu na dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Uprawnienia radnego

W ocenie Mariana Greli podjęte przez zarząd powiatu janowskiego uchwały (w sprawie przeprowadzenia konkursu, powołania komisji konkursowej oraz w sprawie powierzenia obowiązków dyrektora Zespołu SP ZOZ) są nieważne. A to dlatego, że zostały podjęte przez nieuprawniony do tego organ.

– Skoro z ustawy o działalności leczniczej wynika, że podmiotem tworzącym powiatowy zespół opieki zdrowotnej jest rada powiatu, to wynika z tego, że ten sam organ jest uprawniony do zorganizowania konkursu, jego przeprowadzenia i wyłonienia kandydata na to stanowisko – przekonywał Marcin Klasura, adwokat skarżącego Mariana Greli. – W konsekwencji mój klient, jako radny, został pozbawiony możliwości współdecydowania o zatrudnieniu dyrektora Zespołu SP ZOZ w Janowie Lubelskim. Uchwały zarządu powiatu w Janowie Lubelskim naruszają też interes mojego klienta jako członka wspólnoty samorządowej – przekonywał mecenas Klasura.

Argumenty te NSA nie przekonały. Tak samo jak wcześniej nie przekonały Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, który w I instancji skargi radnego oddalił wyrokami z 6 marca 2014 r.

Jest podział zadań

– Skarga kasacyjna radnego nie zawiera uzasadnionych zarzutów, a wyroki sądu I instancji odpowiadają prawu. Zostały też w sposób rzetelny i obszerny uzasadnione – wskazywała Małgorzata Stahl, sędzia NSA. – Co prawda ustawa o działalności leczniczej posługuje się pojęciem „podmiotu tworzącego", ale nie budzi żądnych wątpliwości, że w tym przypadku chodzi o powiat, czyli samorządową osobę prawną, która działa poprzez swoje organy, a nie o organy powiatu – wskazywała sędzia.

A rada i zarząd mają odrębne kompetencje.

– Niewątpliwie zadaniem rady jest podejmowanie uchwał w sprawie utworzenia SP ZOZ, ale już nie zatrudnianie jego dyrektora – wskazywała Małgorzata Stahl. – Organizacja konkursu na dyrektora to kompetencja czysto wykonawcza, a więc ze swej istoty przynależna zarządowi powiatu. I ustawa ustrojowa kompetencje do zatrudniania kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych przyznaje zarządowi – argumentowała sędzia.

sygnatura akt: II OSK 1693/14 II OSK 1694/14 II OSK 1695/14

Opinia

dr hab. Andrzej Szewc, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach

Skarga na uchwałę rady czy zarządu powiatu to nie actio popularis. Oznacza to, że nie wystarczy być mieszkańcem danej jednostki samorządu terytorialnego, aby móc kwestionować wszystkie rozstrzygnięcia organów. Konieczne jest wykazanie interesu prawnego oraz jego naruszenie przez kwestionowaną uchwałę.

Mieć interes prawny znaczy to samo, co ustalić przepis prawa materialnego powszechnie obowiązującego, na którego podstawie można skutecznie żądać czynności organu z zamiarem zaspokojenia jakiejś własnej potrzeby. Albo żądać zaniechania lub ograniczenia czynności organu, sprzecznych z potrzebami danego podmiotu.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku