Zmiany, które planuje Ministerstwo Środowiska dotkną 225 tys. posiadaczy pozwoleń wodnoprawnych, czyli zezwoleń np. na pobór wód powierzchniowych i podziemnych. Te ma wydawać nowy twór Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Rocznie samorządy wydają ok. 28 tys. takich decyzji, co zapewni PGW roczny przychód w wysokości ponad 6 mln zł tylko z opłaty skarbowej. O tyle też spadną wpływy do samorządowych budżetów. Co gorsze rząd planuje likwidację wielu zwolnień z opłat za wody. Tak wynika z projektu nowego prawa wodnego, które z jednej strony implementuje prawo UE, a z drugiej wprowadza rewolucję w zarządzaniu wodami.
Długa lista uwag
Zmiana podmiotu wydającego pozwolenia wodnoprawne będzie niekorzystna dla ubiegających się o dokument. A to dlatego, że postępowanie przed PGW Wody Polskie ma być prowadzone w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego, ale tylko w jednej instancji. Od wydawanych decyzji nie będzie bowiem przysługiwało odwołanie, a jedynie wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez prezesa tej instytucji.
– Co więcej, z projektu wynika, że PGW Wody Polskie mają z jednej strony reprezentować interesy właścicielskie Skarbu Państwa, a z drugiej być organem administracji – wskazuje Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich. – Oznacza to, że albo postępowanie będzie prowadzone bez możliwości uwzględnienia interesu państwa, albo też Wody Polskie będą sędzią we własnej sprawie – wyjaśnia prezes Węgrzyn.
– Sprzeciwiamy się przeniesieniu na PGW Wody Polskie prawa do wydawania pozwoleń wodnoprawnych, bo to oznacza także odebranie samorządom kompetencji, zadań i dochodów – wskazuje Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – To musi się wiązać z koniecznością zwalniania pracowników, którzy np. w powiatach zajmują się wydawaniem pozwoleń. Przy czym koszty tych zwolnień rząd łaskawie zostawił do pokrycia samorządom – wskazuje dyrektor Porawski.
Samorządy krytykują też zbyt szerokie obowiązki konsultowania z Wodami Polskimi decyzji lokalizacyjnych, nawet dla terenów, które związku z gospodarowaniem wodami nie mają.