Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 18.05.2016 07:53 Publikacja: 18.05.2016 07:53
Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł na niekorzyść mieszkańców jednej z podkrakowskich wsi. Twierdzili, że sołtys i rada sołecka zostali wybrani z naruszeniem art. 36 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.
Zgodnie z tym przepisem sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Tymczasem w głosowaniu tym uczestniczyła osoba, która nie mieszka na stałe w tej wsi. Została dopisana do listy uprawnionych do głosowania na wyraźne polecenie dotychczasowego sołtysa. Jednocześnie sołtys nakazał radnemu potwierdzić, że osoba ta mieszka na terenie tej miejscowości. Decyzja ta – zdaniem grupy mieszkańców – miała wpływ na wynik wyborów. Sołtysem została bowiem osoba, która zdobyła tylko jeden głos więcej niż drugi kandydat. Poza tym wybory zostały przeprowadzone z naruszeniem zasady tajności głosowania. Brak było kabin z kotarami, które umożliwiłyby oddanie głosu w sposób tajny.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko jednemu z najbardziej znanych prawników w Polsce, prof....
Ułaskawienie prawicowego działacza, skazanego na 30 godzin prac społecznie użytecznych miesięcznie przez rok, ka...
Skierowałam do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z publikacją adnotacji...
W aplikacji mObywatel pojawi się nowa funkcjonalność, która sprawi, że po kolizji drogowej nie trzeba będzie spi...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Po raz pierwszy w historii Rady Dialogu Społecznego strona pracowników i strona pracodawców przyjęły jednomyślni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas