Trzeba ustalić wysokość podatków lokalnych na 2017 rok

Rok 2017 jest kolejnym, w którym maksymalne stawki kwotowe większości podatków i opłat lokalnych maleją. Oznacza to dla gminnych organów konieczność dokładnego przeanalizowania obowiązujących na ich terenie stawek podatkowych i wprowadzenie niezbędnych korekt.

Publikacja: 27.09.2016 06:00

Foto: 123rf

Uchwały podatkowe na 2017 r. rady gmin powinny podjąć jak najwcześniej. Pamiętając o zachowaniu odpowiedniego – wynoszącego, co najmniej 14 dni - vacatio legis. Szczególną uwagę należy także zwrócić na datę wejścia w życie tych uchwał, tak, aby posiadała ona moc obowiązującą od 1 stycznia 2017 r.

Natomiast, jeżeli radni zdecydują się na podejmowanie uchwał wprowadzających na terenie gminy zwolnienia w podatkach i opłatach lokalnych, to mogą to być tylko zwolnienia odnoszące się do przedmiotu opodatkowania. Władze lokalne nie mają, bowiem kompetencji do wprowadzania zwolnień podmiotowych, czyli określania, kto może ze zwolnienia korzystać. Nie mogą też wprowadzać zwolnień mieszanych, wskazujących, kto w stosunku, do jakich przedmiotów objęty jest zwolnieniem.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo