Opłatę miejscową turysta zapłaci zgodnie z ustawą

Rada Miasta Torunia niewłaściwie ustaliła czas, w którym trzeba uiszczać opłatę miejscową.

Publikacja: 04.10.2016 07:23

Toruń

Toruń

Foto: 123RF

Na dojście do takiej konkluzji sądy administracyjne potrzebowały aż cztery lata.

Prawną podstawą do pobierania opłaty miejscowej od osób przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach jest art. 17 ust. 1 ustawy z 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę pobiera się za każdy dzień pobytu.

W uchwale z 2012 r., wydanej na takiej ustawowej podstawie, Rada Miasta Torunia postanowiła w § 2 ust. 1, że obowiązek uiszczenia dwuzłotowej opłaty miejscowej powstaje w dniu zameldowania lub zgłoszenia przebywania na terenie Torunia. W § 2 ust. 2 ustaliła z kolei, że opłatę pobiera się za cały okres pobytu, najpóźniej w ostatnim jego dniu.

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył te dwa paragrafy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Jego zdaniem Rada Miasta Torunia rozszerzyła ustawowy obowiązek. Dała podstawę do pobrania opłaty także za niepełny dzień pobytu, czyli sytuacji nieprzewidzianej w art. 17 ust. 1 ustawy.

Podczas pierwszej sprawy w WSA prezydent Torunia przekonywał, że wszystkie przepisy uchwały są zgodne z ustawą. Uchwała uzyskała pozytywną opinię regionalnej izby obrachunkowej i nie zakwestionował jej wojewoda. Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu innych miastach.

W 2014 r. WSA oddalił skargę RPO. Ale 6 maja 2016 r., w wyniku skargi kasacyjnej rzecznika, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA i przekazał sprawę temu sądowi do ponownego rozpoznania.

Wykonując orzeczenie NSA i stosując się do jego wykładni, WSA w Bydgoszczy uznał skargę RPO za uzasadnioną i stwierdził nieważność zakwestionowanego § 2 ust. 1 i 2 uchwały. Reguluje on moment powstania obowiązku podatkowego w sposób inny, niż przewiduje to art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zgodnie z zakwestionowanym przepisem uchwały obowiązek podatkowy powstaje „w dniu zameldowania lub zgłoszenia faktu przebywania na terenie miasta Torunia", a nie z momentem „przebywania dłużej niż dobę", jak reguluje to ustawa. Zgodnie z nią opłatę pobiera się „za każdy dzień pobytu", tymczasem uchwała Torunia przewiduje, że okres pobytu obejmuje również dni niepełne. Rada przekroczyła więc granice upoważnienia ustawowego.

sygnatura akt: I SA/Bd 326/16

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku