Referendum warszawskie miało się odbyć 26 marca, ale wojewoda wstrzymał wykonanie uchwały rady miasta. Czy mógł to zrobić?
Wojewoda miał taką kompetencję. Jest organem nadzorczym. Chodzi o to, by nielegalny akt nie powodował skutków prawnych, których później nie można byłoby cofnąć. Wystarczy, że wojewoda miał wątpliwości co do legalności zarządzenia referendum w tej sprawie.
Co to znaczy nielegalna uchwała? Nieprecyzyjna, bo nie wskazywała dokładnie, które gminy miałyby zostać przyłączone do Warszawy? Jak to badać?
W istocie sprowadza się to do braku właściwej podstawy prawnej. W decyzji wojewody nie są podane te argumenty, tam są wskazane artykuły przepisów o referendum lokalnym i ustawy o samorządzie gminnym, które zdaniem wojewody mają znaczenie dla dokonania oceny stanu prawnego.
Według mnie ten powód nie jest wystarczający. Ustawa o referendum lokalnym stanowi, że w sprawach istotnych, dot. więzi łączących wspólnotę społeczne, gospodarczo, ekonomicznie możliwe jest przeprowadzenie z inicjatywy rady referendum. Mówi również jakie kolejne kroki muszą być spełnione i to wszystko w uchwale rady jest zawarte.