Jednostki samorządu terytorialnego realizują zadania własne w zakresie:
gospodarki mieszkaniowej i gospodarowania lokalami, dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego, wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz, lokalnego transportu zbiorowego, targowisk i hal targowych, zieleni gminnej i zadrzewień, kultury fizycznej i sportu, w tym utrzymywania terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, utrzymywania różnych gatunków egzotycznych i krajowych zwierząt, w tym w szczególności prowadzenia hodowli zwierząt zagrożonych wyginięciem w celu ich ochrony poza miejscem naturalnego występowania i cmentarzy za pomocą zakładów budżetowych.
Pozostałe zadania mogą być realizowane tylko i wyłącznie przez jednostki budżetowe. Jeżeli zatem zadanie np. z zakresu oświaty realizowane jest w danej gminie przez zakład budżetowy, a nie jednostkę budżetową, oznacza to konieczność dokonania przekształceń organizacyjnych.
[srodtytul]Przekształcenie oznacza likwidację[/srodtytul]
Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=325303]ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (DzU z 2009 r. nr 157, poz. 1240)[/link] tworzenie, łączenie, przekształcanie oraz likwidacja samorządowych zakładów budżetowych należy do kompetencji organu stanowiącego (rady gminy, powiatu oraz sejmiku województwa).