12 marca 2010 r. weszła w życie obszerna [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=341717]nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie[/link]. Jej przepisy uchwalone zostały przez Sejm 22 stycznia bieżącego roku, a jej tekst opublikowano w DzU nr 28, poz. 146.
Jak możemy się dowiedzieć z dołączonego do tekstu uzasadnienia, wprowadzone zmiany mają na celu udoskonalenie dotychczasowych regulacji, które stworzą warunki do efektywniejszego współdziałania organizacji pozarządowych z organami administracji publicznej, czyli również z organami samorządu terytorialnego.
Rozszerzona została także sfera zadań publicznych, w której działać mogą organizacje pożytku publicznego. Wymieniający je art. 4 ust. 1 ustawy obejmuje obecnie aż 33 pozycje.
[srodtytul]Dopuszczalne formy współdziałania[/srodtytul]
Współpraca organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi przy realizacji zadań wymienionych w art. 4 ustawy jest obowiązkowa. Ustawodawca określił również formy tej współpracy. Może ona polegać w szczególności na: