Obecnie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminy nie pozwala gminie zaangażować inkasentów do tego, by pobierali opłaty za odpady komunalne. Takie stanowisko wyraziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach. Jednak w Sejmie trwają prace nad senackim projektem nowelizacji przepisów, które umożliwią takie rozwiązanie.
Inkasentów do ściągania opłat od mieszkańców za odbiór odpadów komunalnych chciał wyznaczyć wójt gminy Miedziana Góra. Mieli oni zapewnić lepszą ściągalność opłat. Jednak póki co wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają w takiej sytuacji związane ręce, ale to się zmieni. Zgodnie z projektem noweli ustawy samorząd będzie mógł skorzystać z takiego rozwiązanie o ile rada podejmie odpowiednią uchwałę. Propozycje zakładają, że w drodze takiej uchwały będzie można nie tylko wyznaczyć inkasentów, ale określić wysokość wynagrodzenia za inkaso.
Projekt noweli zawiera więcej przepisów korzystnych dla samorządów. Przy określaniu stawek za odbiór odpadów samorząd nie będzie musiał wybrać jednej metody wskazanej w ustawie (np. od liczby mieszkańców albo od powierzchni lokalu albo od zużycia wody). Gmina będzie mogła skorzystać z więcej niż jednej metody i np. stawkę za śmieci ustalić w oparciu o ilość mieszkańców danej nieruchomości i ilości zużywanej przez nich wody.
Póki co gminy, które mają własne spółki komunalne zajmujące się odbiorem odpadów nie mogą liczyć na to, że bez przetargu zleca im usługi w tym zakresie. W Sejmie takie propozycje nie znajdują poparcia. Komisja sejmowe chcą odrzucenia poprawki posłów SLD do senackiego projektu, która dawałaby więcej swobody gminom w tym zakresie. Zgodnie z nią samorządy mogłyby bezpośrednio udzielić zamówienia na odbiór odpadów komunalnych spółkom o kapitale zakładowym wyłącznie gminnym. Dopiero tam, gdzie nie ma takich spółek konieczny byłby przetarg na takie usługi.
Senacki projekt ma nieco ułatwić życie mieszkańcom gmin. Zakłada on, że deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie można złożyć przez Internet. W takich deklaracjach mieszkańcy mają podawać ile ich np. czteroosobowa rodzina powinna płacić za odbiór odpadów. Trzeba je też składać, gdy zmieni się wysokość należnej opłaty, np. przybędzie albo ubędzie lokator. Dzięki temu przy aktualizacji danych odejdzie stanie na poczcie w kolejce lub do okienka w urzędzie gminy.