Radni, wójt (burmistrz, prezydent miasta) oraz określone grupy urzędników gminnych obowiązani są do składania nie tylko oświadczeń majątkowych, o których głośno było przy okazji niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Na samorządowcach spoczywa także obowiązek złożenia oświadczenia: o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka, o zawarciu przez małżonka umowy cywilnoprawnej, oraz informacji dotyczących: zatrudnienia małżonka, wykonywania przez niego czynności zarobkowych i zmianie stanowiska. Wskazane oświadczenia lub informacje składają: radny, wójt, zastępca wójta, sekretarz oraz skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną, osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta.
W następstwie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 13 marca 2007 r. (K 8/07) 19 marca utracił moc obowiązującą (DzU nr 48 poz. 327) art. 24j ust. 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: usg) określający termin złożenia wskazanych oświadczeń i informacji. Nie dotyczy to obowiązku składania oświadczeń majątkowych.
Mimo braku ustawowo określonego terminu (nowego przepisu na ten temat nie ma) do składania owych oświadczeń i informacji wskazane osoby są zobowiązane, gdy:
> działalność prowadzona przez małżonka wykonywana jest na terenie gminy, w której osoba zobowiązana do złożenia oświadczenia pełni funkcję lub jest zatrudniona,