NSA o obsadzaniu stanowisk kierowniczych

Kierownikiem urzędu stanu cywilnego można zostać tylko po konkursie

Aktualizacja: 18.10.2007 14:24 Publikacja: 18.10.2007 12:19

Dotyczy to zarówno osób przyjmowanych z zewnątrz, jak i pracowników zatrudnionych wcześniej w urzędach gmin – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Orzeczenie NSA powinno położyć kres coraz częstszemu ostatnio mianowaniu kierowników USC bez konkursu

– przed tą praktyką ostrzegaliśmy (

„Niewłaściwy podpis może unieważnić małżeństwo”

) w „Rz” z 12 października. NSA rozwiał definitywnie wątpliwości, jakich mogła nastręczać samorządom interpretacja przepisów, i to aż dwóch ustaw: o aktach stanu cywilnego oraz o pracownikach samorządowych. Ta pierwsza przewiduje (w art. 6 ust. 2 i 3), że kierownikiem urzędu stanu cywilnego jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Rada gminy może jednak powołać innego kierownika urzędu stanu cywilnego i jego zastępcę, ewentualnie zastępców.

Tak właśnie uczyniła Rada Gminy i Miasta Rychwał w województwie wielkopolskim, powołując Beatę L., dotychczasowego pracownika USC, na stanowisko kierownika urzędu. Uchwałę w tej sprawie unieważnił wojewoda wielkopolski, gdyż uczyniono to bez procedury otwartego konkursu na wolne stanowiska kierownicze.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu potwierdził rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody i oddalił skargę rady Rychwału. W skardze kasacyjnej do NSA ta jednak upierała się, że art. 6 ust. 3 mówi o powołaniu, do którego nie stosuje się konkursu. Nie potrzeba go też, jeżeli kandydatem na kierownika USC jest pracownik zatrudniony już wcześniej w urzędzie gminy.

NSA oddalił skargę. Uzasadniając orzeczenie, sędzia Wojciech Chróścielewski powiedział, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2000 r. kierownik USC jest zatrudniony na podstawie mianowania bądź umowy o pracę, w żadnym zaś razie na podstawie powołania. Stosuje się więc do tego stanowiska art. 3a ustawy z 1990 r. o pracownikach samorządowych. Przepis ten przewiduje, że nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze, zatrudnianych na podstawie mianowania lub umowy o pracę, jest otwarty i konkurencyjny. Oznacza to, że musi go poprzedzać konkurs organizowany według procedury przewidzianej w art. 3a (sygn. II OSK 1445/07).

Dotyczy to zarówno osób przyjmowanych z zewnątrz, jak i pracowników zatrudnionych wcześniej w urzędach gmin – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Orzeczenie NSA powinno położyć kres coraz częstszemu ostatnio mianowaniu kierowników USC bez konkursu

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku