Zanim jednak pracodawca podejmie taką decyzję, musi uwzględnić formę zatrudnienia pracownika oraz warunki, w jakich dopuszczalny jest taki transfer. Nie należy też zapominać o kosztach, jakie trzeba będzie przy tym ponieść.
Przenieść można zarówno pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i mianowania. Różnica dotyczy tego, kiedy i na jakich warunkach takiego pracownika wolno przenieść.
Zasady i warunki przenoszenia pracowników samorządowych, niezależnie od podstawy ich zatrudnienia, określa ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.). Każda zmiana warunków pracy, w tym również miejsce pracy lub charakter wykonywanych obowiązków, musi być uzasadniona. Sfera budżetowa w tej kwestii kieruje się szczególnymi zasadami, wynikającymi z przepisów.
Do mianowanego pracownika samorządowego stosuje się również art. 10 ust. 1 – 1b, ust. 5 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.). Na tej podstawie mianowany samorządowiec może być przenoszony w przypadkach i na warunkach podanych w tabeli.
Art. 7 ustawy o pracownikach samorządowych przewiduje dwie sytuacje, dopuszczające przeniesienie pracownika do innego pracodawcy samorządowego. Będzie tak na wniosek lub za zgodą zatrudnionego oraz w razie uzasadnionej konieczności urzędu.