Trudno przenieść mianowanego samorządowca do pracy w innym urzędzie

Nawet jeżeli musisz przenieść pracownika, nie zawsze możesz to zrobić. Duży kłopot pojawia się zwłaszcza przy pracownikach samorządowych, którzy podlegają przepisom szczególnym

Publikacja: 07.11.2007 13:12

Zanim jednak pracodawca podejmie taką decyzję, musi uwzględnić formę zatrudnienia pracownika oraz warunki, w jakich dopuszczalny jest taki transfer. Nie należy też zapominać o kosztach, jakie trzeba będzie przy tym ponieść.

Przenieść można zarówno pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i mianowania. Różnica dotyczy tego, kiedy i na jakich warunkach takiego pracownika wolno przenieść.

Zasady i warunki przenoszenia pracowników samorządowych, niezależnie od podstawy ich zatrudnienia, określa ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.). Każda zmiana warunków pracy, w tym również miejsce pracy lub charakter wykonywanych obowiązków, musi być uzasadniona. Sfera budżetowa w tej kwestii kieruje się szczególnymi zasadami, wynikającymi z przepisów.

Do mianowanego pracownika samorządowego stosuje się również art. 10 ust. 1 – 1b, ust. 5 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.). Na tej podstawie mianowany samorządowiec może być przenoszony w przypadkach i na warunkach podanych w tabeli.

Art. 7 ustawy o pracownikach samorządowych przewiduje dwie sytuacje, dopuszczające przeniesienie pracownika do innego pracodawcy samorządowego. Będzie tak na wniosek lub za zgodą zatrudnionego oraz w razie uzasadnionej konieczności urzędu.

Pracownik przenoszony jest do pracy u innego pracodawcy samorządowego lub na inne stanowisko urzędnicze. Mowa tu o stanowiskach urzędniczych przewidzianych w ustawie z 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (DzU nr 170, poz. 1218 ze zm.), czyli średniego szczebla zarządzania, koordynujących, samodzielnych, specjalistycznych i wspomagających w urzędach. Stanowiska takie mogą bowiem zajmować także samorządowcy oddelegowani lub przeniesieni do wykonywania zadań poza jednostką organizacyjną, w której są zatrudnieni (art. 2 ustawy o służbie cywilnej).

Przy przeniesieniu pracownika za jego zgodą lub na jego wniosek nie ma znaczenia, czy praca będzie wykonywana w tej samej, czy w innej miejscowości.

Uzasadnionego w ten sposób przeniesienia pracownika można dokonać tylko raz na dwa lata. Pracownik mianowany zostaje przeniesiony do innego pracodawcy samorządowego w tej samej lub innej miejscowości na maksymalnie sześć miesięcy. Praca, do której kierowany jest pracownik, musi być zgodna z posiadanymi przez niego kwalifikacjami.

Przez cały czas przeniesienia samorządowiec ma prawo do wynagrodzenia w wysokości co najmniej takiej pensji, jaką otrzymywał dotychczas.

Zasady transferu pracowników samorządowych zatrudnionych na umowie o pracę są znacznie mniej sformalizowane.

Taką osobę wolno przenieść praktycznie zawsze, jeśli nie narusza to ważnego interesu pracodawcy samorządowego (art. 7a ustawy o pracownikach samorządowych). Warunkiem przeniesienia samorządowca na takiej podstawie jest jego pisemna zgoda lub wniosek złożony do pracodawcy.

Takiego samorządowca da radę przenieść zarówno na inne stanowisko w urzędzie, w którym pracownik jest zatrudniony, jak i do pracy u innego pracodawcy samorządowego. Oczywiście za takim przejściem powinien przemawiać szczególny interes służby cywilnej. Należy podkreślić, że pracowników samorządowych zatrudnionych na umowę o pracę można przenosić podobnie jak pracowników mianowanych. Tym samym samorządowiec zatrudniony na umowę o pracę trafi na stanowiska średniego szczebla zarządzania, koordynujące, samodzielne, specjalistyczne i wspomagające w urzędach, o których mowa w ustawie o służbie cywilnej.

Przeniesienia dokonuje pracodawca samorządowy. Gdy praca ma być wykonywana u innego szefa, decyzję o przeniesieniu podejmuje dyrektor generalny urzędu w porozumieniu z dotychczasowym pracodawcą samorządowym.

Pracownikowi samorządowemu zatrudnionemu na umowę o pracę wolno okresowo powierzyć inne obowiązki lub nawet inne stanowisko. Nie jest to jednak przeniesienie w rozumieniu ustawy o pracownikach samorządowych.

Art. 42 k.p. dopuszcza, że każdemu pracownikowi w przypadkach uzasadnionych szczególnymi potrzebami pracodawcy można powierzyć inną pracę lub inne stanowisko. Powierzone zadania powinny jednak odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Ponadto taka zmiana warunków dotychczasowej pracy nie potrwa dłużej niż trzy miesiące i nie powinna powodować obniżenia wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywał do tej pory. Szef może zatem okresowo powierzyć mu inne funkcje i nie musi stosować wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy.

Przenosząc pracownika samorządowego, niezależnie od podstawy jego zatrudnienia, do innej miejscowości, pracodawca musi za to zapłacić. Wysokość kosztów zależy od rodzaju i warunków samego przeniesienia.

Świadczenia przyznawane pracownikom samorządowym w związku z przeniesieniem wypłacane są na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 30 kwietnia 2002 r. w sprawie wysokości i warunków wypłacania świadczeń urzędnikom państwowym przeniesionym do pracy w innej miejscowości (DzU nr 66, poz. 597) oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Kiedy nie wolno przenieść

Nawet uzasadnione przypadki w urzędzie nie dają prawa przeniesienia do pracy u innego pracodawcy w innej niż dotychczas miejscowości. Chodzi o:

- kobiety w ciąży,

- mianowanego pracownika samorządowego sprawującego opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat,

- gdy uniemożliwiają to ważne względy osobiste lub rodzinne mianowanego pracownika samorządowego.

Przeniesienie takich pracowników dopuszczalne jest tylko za ich zgodą.

Zanim jednak pracodawca podejmie taką decyzję, musi uwzględnić formę zatrudnienia pracownika oraz warunki, w jakich dopuszczalny jest taki transfer. Nie należy też zapominać o kosztach, jakie trzeba będzie przy tym ponieść.

Przenieść można zarówno pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i mianowania. Różnica dotyczy tego, kiedy i na jakich warunkach takiego pracownika wolno przenieść.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku