Dziś rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Najważniejsza zmiana dotyczy momentu, od którego będzie przyznawany zasiłek pielęgnacyjny (w związku z [b]wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 23 października 2007 r., P 28/07[/b]). Obecnie osoba, która pierwszy raz ubiega się o orzeczenie o niepełnosprawności lub o jej stopniu, a następnie o ten zasiłek, dostaje pomoc dopiero po uzyskaniu tego orzeczenia. Jeśli musi na nie poczekać (gdy się odwołuje, to może to być kilka, a nawet kilkanaście miesięcy), to za ten czas nie otrzyma zasiłku.
– Zgodnie z dziś obowiązującymi przepisami, gdy osoba stara się o zasiłek pielęgnacyjny pierwszy raz, to zawsze oczekiwanie na orzeczenie o niepełnosprawności opóźnia jego przyznanie. Może tak być również wówczas, gdy stara się o zasiłek kolejny raz. Jeśli nie złoży wniosku zaraz po utracie prawa do niego, a będzie czekać do otrzymania orzeczenia, to za ten czas również nie dostanie wsparcia – wyjaśnia Olgierd Podgórski z Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
[b]Zgodnie z planowaną nowelizacją zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności, a nie dopiero od miesiąca, w którym zainteresowany złoży dokumenty o ten zasiłek. Warunkiem jest jednak, aby dostarczył je w ciągu trzech miesięcy od uzyskania orzeczenia. [/b]
Uprawniony nie będzie też tracił prawa do zasiłku, gdy ubiega się o niego kolejny raz po utracie ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Wystarczy, jeśli zachowa odpowiednie terminy składania wniosków.