Ostatnia szansa na zaliczkę alimentacyjną

Tylko kilka dni mają osoby, którym gmina odmówiła zaliczki alimentacyjnej, na uzyskanie tej pomocy. Chodzi o tych rodziców, których nie można uznać za samotnie wychowujących dziecko

Publikacja: 02.08.2008 08:25

Ostatnia szansa na zaliczkę alimentacyjną

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

To już chyba ostatnia szansa na uzyskanie wsparcia według dotychczasowych zasad. Od października reguły udzielania pomocy na dzieci, na które drugi rodzic nie łoży, zasadniczo się zmienią.

[srodtytul]Według starych zasad[/srodtytul]

Szansa na uzyskanie zaliczki alimentacyjnej wiąże się z [b]wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 23 czerwca 2008 r.[/b] Zasadę, że nie należy się ona, gdy osoba nie wychowuje dziecka samotnie, uznał on za sprzeczną z konstytucją [b](sygn. P 18/06)[/b]. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=276342]Wyrok wszedł w życie w dniu publikacji, czyli 7 lipca (DzU nr 119, poz. 770)[/mail].

Niekonstytucyjne są art. 2 pkt 5 lit. a oraz art. 29 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177748]ustawy z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (DzU nr 86, poz. 732 ze zm.)[/mail] w zakresie, w jakim pomijają lub ograniczają prawo do zaliczki alimentacyjnej dzieci wychowywanych przez osoby będące w związku małżeńskim oraz osoby, które wychowują razem co najmniej jedno wspólne dziecko.

[srodtytul]Wznowienie postępowania...[/srodtytul]

Do 7 sierpnia osoby, którym gminy na podstawie niekonstytucyjnych przepisów odmówiły przyznania wsparcia, mogą wnieść skargę o wznowienie postępowania i tym samym otrzymać pomoc – od pierwotnego złożenia wniosku. Podstawę do tego daje im art. 145a § 1 kodeksu postępowania administracyjnego.

W wyniku rozpatrzenia skargi gmina powinna uchylić decyzję wydaną na podstawie przepisów uznanych za niekonstytucyjne, ponownie rozpatrzyć wniosek i ewentualnie ustalić prawo do zaliczki alimentacyjnej od momentu jego pierwotnego złożenia przez stronę. Kto nie zdąży złożyć wniosku do 7 sierpnia, temu prawo do zaliczki przepadnie.

[srodtytul]... ale nie dla każdego[/srodtytul]

W gorszej sytuacji są ci, którzy w ogóle nie składali wniosku o zaliczkę, np. dlatego, że wiedzieli, iż nie można ich uznać za samotnie wychowujących dziecko.

Te osoby również mogą starać się teraz o zaliczkę, ale dostaną ją tylko od miesiąca złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami (w tym z zaświadczeniem o bezskuteczności egzekucji alimentów za ostatnie trzy miesiące). Jeśli więc egzekucja komornicza jest prowadzona, a złożą wniosek w sierpniu, to mogą jeszcze otrzymać zaliczkę za dwa miesiące – sierpień i wrzesień. Jeśli złożą wniosek we wrześniu, dostaną pieniądze tylko za wrzesień. Jeżeli komornik nie prowadzi egzekucji, to na pomoc szansy już nie mają.

Trzeba też zwrócić uwagę, że w wypadku osób niewychowujących dzieci samotnie prawo do wsparcia się ustala, biorąc pod uwagę pełny skład rodziny i dochód wszystkich jej członków, a więc także drugiego małżonka, z którym rodzic osoby uprawnionej do zaliczki wychowuje wspólne dziecko. Jeśli jednak rodzice pozostają w małżeństwie, a jedno z nich nie płaci alimentów, to nie uwzględnia się go w składzie rodziny.

Przypomnijmy, że pomoc z powracającego od października Funduszu Alimentacyjnego będzie przysługiwała zawsze, gdy na dziecko są zasądzone, ale niedające się wyegzekwować, alimenty. Nie ma więc warunku samotnego jego wychowywania.

Rodziny jednak albo o możliwości otrzymania zaliczki nie wiedzą, ani z niej nie korzystają. – Nie zgłosiła się do nas jeszcze ani jedna osoba, aby dostać wsparcie w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – mówi Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Społecznych w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

[ramka][b]Jakie wsparcie od października[/b]

- Pomoc dostaną dzieci do ukończenia 18 lat, a jeśli kontynuują naukę w szkole lub na studiach – to do ukończenia 25. roku życia. Dzieci niepełnosprawne – bez ograniczenia wieku.

- Na dziecko muszą być zasądzone alimenty, a ich egzekucja musi okazać się bezskuteczna przez co najmniej dwa miesiące.

- Dochód rodziny nie może przekroczyć 725 zł na osobę,

- Gmina wypłaci tyle, ile zasądził sąd, ale nie więcej niż 500 zł na dziecko.

- Nie ma znaczenia, czy dziecko wychowuje się w pełnej czy niepełnej rodzinie.

- Wnioski o świadczenia alimentacyjne w gminie można składać od 1 sierpnia br.[/ramka]

[ramka][b]W „Rzeczpospolitej” wszystko o pomocy dla rodzin[/b]

- W przyszłym tygodniu rozpoczynamy akcję informacyjną dotyczącą świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych.

- W poniedziałek ukaże się poradnik zawierający informacje o zasadach ubiegania się o pomoc z powracającego od października Funduszu Alimentacyjnego. Wskażemy, co czeka niesolidnego rodzica, który uchyla się od łożenia na dziecko. Przypomnimy także zasady, które rządzą przyznawaniem świadczeń rodzinnych.

- Również w przyszłym tygodniu codziennie, w godz. 9.30 – 11, eksperci z Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej będą odpowiadali na pytania czytelników dotyczące wsparcia dla rodziny pod redakcyjnym numerem telefonu [b]022 628 62 83[/b].[/ramka]

To już chyba ostatnia szansa na uzyskanie wsparcia według dotychczasowych zasad. Od października reguły udzielania pomocy na dzieci, na które drugi rodzic nie łoży, zasadniczo się zmienią.

[srodtytul]Według starych zasad[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem