Wyłączenie świadczeń alimentacyjnych z koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE przewiduje nowe rozporządzenie 883/2004. Uzasadnione jest to różnym charakterem świadczeń: te z Funduszu Alimentacyjnego (FA) mają charakter zwrotny (pomoc ma oddać państwu rodzic, który nie płaci alimentów), natomiast świadczenia rodzinne są bezzwrotne.
To dobra wiadomość dla tych, którzy w Polsce samotnie wychowują dziecko, nie pracują, a drugi rodzic zarobkuje za granicą.
Zgodnie bowiem z zasadami koordynacji, jeżeli jeden z rodziców pracuje za granicą i opłaca tam składki na ubezpieczenie społeczne, a drugi wraz z dziećmi mieszka w Polsce i jest nieaktywny zawodowo, to państwo zatrudnienia wypłaca świadczenia.
Jeżeli świadczenia, które mogłyby być przyznane w Polsce, są wyższe od tych, które przysługują w państwie wykonywania pracy, to u nas jest wypłacana różnica między nimi. Jeżeli obydwoje rodzice są aktywni zawodowo, to ważne jest miejsce zamieszkania rodziny (dzieci).
Zaliczki alimentacyjne (a od października świadczenia z FA) podlegają koordynacji jako świadczenie rodzinne. Tak bowiem są kwalifikowane zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Po wyłączeniu świadczeń z FA z koordynacji przy ustalaniu prawa do nich będą miały zastosowanie wyłącznie polskie przepisy.