Oświadczenia majątkowe, choć trzeba je wypełniać corocznie, i to od lat, nadal sprawiają problemy. Wielu samorządowców ma problemy z ich prawidłowym sporządzeniem. Dlatego przedstawiamy listę najczęściej powtarzających się błędów.
[srodtytul]Puste miejsca[/srodtytul]
Wypełnianie formularza oświadczenia majątkowego (właściwe wzory zawarte są w odpowiednich rozporządzeniach) warto rozpocząć od zapoznania się z zamieszczonymi na wstępie uwagami. Zawierają one podstawowe wskazówki, w jaki sposób powinien być on prawidłowo wypełniony. O czym zatem należy pamiętać? Po pierwsze, że składając oświadczenie majątkowe, jesteśmy zobowiązani wypełnić je zgodnie z prawdą, starannie i zupełnie. Po drugie, nigdy w oświadczeniu nie zostawiamy pustych miejsc.[b] Jeżeli poszczególne rubryki nie znajdują do nas zastosowania, wpisujemy w nich formułkę „nie dotyczy”. [/b]Tak właśnie zrobimy, jeżeli nie posiadamy żadnych akcji ani udziałów w spółkach prawa handlowego.
[srodtytul]Zasoby pieniężne[/srodtytul]
Punkt pierwszy oświadczenia dotyczy posiadanych zasobów pieniężnych. Zgodnie z wytycznymi podajemy w nim zarówno środki zgromadzone w walucie polskiej, jak i obcej. Co więcej, musimy wpisać nie tylko pieniądze, które mamy na kontach bankowych, ale również te, które trzymamy w domu. Aby informacja była pełna, należy również podać informacje dotyczące posiadanych wierzytelności, np. o kwotach pożyczek udzielonych osobom trzecim. Uwaga! Jeżeli wypełniamy oświadczenie coroczne, to trzeba pamiętać, że wszystkie kwoty podajemy według stanu na 31 grudnia roku poprzedniego, a nie na dzień, w którym wypełniamy oświadczenie.