Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=168250]rozporządzenia z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (DzU z 2003 r. nr 6, poz. 69)[/link].
W trosce o zdrową postawę i rozwój fizyczny uczniów zaproponowano nałożenie na szkoły obowiązku polegającego na zorganizowaniu możliwości pozostawiania po zajęciach części podręczników i przyborów szkolnych. Proponowane rozwiązania nie określają, w jaki sposób i jaką część książek i zeszytów szkoła będzie miała obowiązek bezpiecznie przechować.
[b]MEN zakłada, że szkolne przechowalnie podręczników będą funkcjonowały od nowego roku szkolnego, czyli od 1 września 2009 r.[/b] Obecne nie ma przepisów odnoszących się do problemu tzw. ciężkiego tornistra.
Nowe, korzystne dla uczniów rozwiązanie, które znalazło się w projekcie, dotyczy także konstruowania planu lekcji. Otóż ograniczona ma być możliwość łączenia zajęć z tego samego przedmiotu w kilkugodzinne bloki. Oczywiście nadal będzie można łączyć zajęcia ze względu na ich specyfikę czy realizację różnych form prowadzenia lekcji, np. wyjście do muzeum. Plan lekcji ma być tak skonstruowany, by uwzględniał potrzebę równomiernego obciążenia zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia.
Ponadto projekt zmienia zasady przeprowadzania kontroli stanu placówek przez zarządzających nimi dyrektorów. Obecnie dyrekcja ma obowiązek kontroli obiektów pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków po każdej przerwie w jej działalności trwającej co najmniej dwa tygodnie. Nowe przepisy nakładają obowiązek przeprowadzania takiej kontroli co najmniej raz w roku. Ma to zwiększyć efektywność kontroli i sprawić, że będą one przeprowadzane, gdy tylko zajdzie taka konieczność.