Co do zasady, jeżeli umowa najmu ma trwać dłużej niż trzy lata, zasadą jest, że gmina wyłania kontrahenta w drodze przetargu. Jest on organizowany obligatoryjnie, jeżeli umowa najmu ma zostać zawarta na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony. Odstąpienie od przetargu wymaga zaś zgody wyrażonej w drodze uchwały przez właściwą radę.
[srodtytul]Wystartuj w przetargu...[/srodtytul]
Przetarg ogłasza, organizuje i przeprowadza właściwy organ. Jeżeli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego, to tym właściwym będzie organ wykonawczy, czyli wójt w gminie oraz zarząd w powiecie i województwie.
Pierwszym etapem tego trybu jest publikacja ogłoszenia. Powinno to nastąpić we właściwych terminach. Jakich? Zgodnie z treścią art. 38 ust. 2 u[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]stawy o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.[/link], dalej – ugn) ogłoszenie podaje się do publicznej wiadomości nie wcześniej niż po upływie sześciu tygodni, licząc od dnia wywieszenia wykazu nieruchomości (lokali) przeznaczonych do wynajęcia.
Wywiesza się je w siedzibie urzędu oraz podaje do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie. Należy je również zamieścić na stronach internetowych urzędu. Publikacja tej informacji powinna nastąpić co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym terminem przetargu.