Organy administracji właściwe do wydania decyzji lub opracowania dokumentów środowiskowych mają obowiązek – w sytuacjach przewidzianych przepisami prawa – zapewnić możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu poprzedzającym wydanie decyzji lub przyjęcie określonych dokumentów.
Tak wynika wprost z art. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=289150]30 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (DzU nr 199, poz. 1227 ze zm.). [/link]
Z przepisu tego wynika, że w każdym postępowaniu, którego efektem ma być wydanie np. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco lub tylko potencjalnie oddziaływać na środowisko, zawsze należy zadbać o to, aby obywatele, a przynajmniej zainteresowane organizacje, miały możliwość uczestniczenia w procesie decyzyjnym.
[srodtytul]Informacje do upublicznienia[/srodtytul]
Artykuł 33 wymaga, aby przed wydaniem i zmianą decyzji wymagających udziału społeczeństwa właściwy organ podał do publicznej wiadomości określone w tym przepisie informacje. Mianowicie o przystąpieniu do przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, wszczęciu postępowania, przedmiocie decyzji, która ma być w sprawie wydana, organie właściwym do rozstrzygania w sprawie oraz o tych, które są zobowiązane do współdziałania.