[b]Termin na złożenie oświadczeń majątkowych przez samorządowców mija już 30 kwietnia. [/b]
Oświadczenie powinno zawierać informację o majątku zobowiązanego sporządzoną na 31 grudnia 2009 r.
O tym, kto komu składa oświadczenie, mówią przepisy ustaw ustrojowych. Jak wynika z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=507347F55B4E467DC5A83B69A9CC2ACA?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link], radny składa je przewodniczącemu rady, wójt (przewodniczący rady) – wojewodzie, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta – wójtowi.
Wojewodom oświadczenia majątkowe składają także starosta i marszałek (członkowie zarządu powiatu i województwa), a ponadto przewodniczący rady powiatu i sejmiku województwa. Pamiętać również należy, że za podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym grozi odpowiedzialność karna, a dokumenty te są badane także przez służby skarbowe oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.
O tym, jakie dane zamieścić należy w oświadczeniu, pisaliśmy już wielokrotnie. Przypomnieć w tym miejscu trzeba, że oświadczenie nie dotyczy majątku odrębnego małżonka osoby zobowiązanej do jego złożenia.