Oświadczenia majątkowe przechowuje się przez sześć lat

Nieco ponad tydzień mają samorządowcy na wypełnienie i złożenie informacji o posiadanym majątku. Dane te należy również niezwłocznie opublikować w Biuletynie Informacji Publicznej

Publikacja: 21.04.2010 05:10

Oświadczenia majątkowe przechowuje się przez sześć lat

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]Termin na złożenie oświadczeń majątkowych przez samorządowców mija już 30 kwietnia. [/b]

Oświadczenie powinno zawierać informację o majątku zobowiązanego sporządzoną na 31 grudnia 2009 r.

O tym, kto komu składa oświadczenie, mówią przepisy ustaw ustrojowych. Jak wynika z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=507347F55B4E467DC5A83B69A9CC2ACA?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link], radny składa je przewodniczącemu rady, wójt (przewodniczący rady) – wojewodzie, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta – wójtowi.

Wojewodom oświadczenia majątkowe składają także starosta i marszałek (członkowie zarządu powiatu i województwa), a ponadto przewodniczący rady powiatu i sejmiku województwa. Pamiętać również należy, że za podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym grozi odpowiedzialność karna, a dokumenty te są badane także przez służby skarbowe oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.

O tym, jakie dane zamieścić należy w oświadczeniu, pisaliśmy już wielokrotnie. Przypomnieć w tym miejscu trzeba, że oświadczenie nie dotyczy majątku odrębnego małżonka osoby zobowiązanej do jego złożenia.

Ponadto – jak wynika z treści przepisów ustawy o samorządzie gminnym – w oświadczeniu należy zamieścić dane: o zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10 tys. złotych, w tym zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz warunkach, na jakich zostały udzielone, mieniu ruchomym o wartości powyżej 10 tys. złotych, dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu.

Podać należy również informacje o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych oraz o nabyciu od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub od komunalnej osoby prawnej mienia, które podlegało zbyciu w drodze przetargu, a także dane o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dotyczące zajmowania stanowisk w spółkach handlowych.

[b]Termin na złożenie oświadczeń majątkowych przez samorządowców mija już 30 kwietnia. [/b]

Oświadczenie powinno zawierać informację o majątku zobowiązanego sporządzoną na 31 grudnia 2009 r.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr