Reklama

Oświadczenia majątkowe przechowuje się przez sześć lat

Nieco ponad tydzień mają samorządowcy na wypełnienie i złożenie informacji o posiadanym majątku. Dane te należy również niezwłocznie opublikować w Biuletynie Informacji Publicznej

Publikacja: 21.04.2010 05:10

Oświadczenia majątkowe przechowuje się przez sześć lat

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]Termin na złożenie oświadczeń majątkowych przez samorządowców mija już 30 kwietnia. [/b]

Oświadczenie powinno zawierać informację o majątku zobowiązanego sporządzoną na 31 grudnia 2009 r.

O tym, kto komu składa oświadczenie, mówią przepisy ustaw ustrojowych. Jak wynika z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=507347F55B4E467DC5A83B69A9CC2ACA?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link], radny składa je przewodniczącemu rady, wójt (przewodniczący rady) – wojewodzie, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta – wójtowi.

Wojewodom oświadczenia majątkowe składają także starosta i marszałek (członkowie zarządu powiatu i województwa), a ponadto przewodniczący rady powiatu i sejmiku województwa. Pamiętać również należy, że za podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym grozi odpowiedzialność karna, a dokumenty te są badane także przez służby skarbowe oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.

O tym, jakie dane zamieścić należy w oświadczeniu, pisaliśmy już wielokrotnie. Przypomnieć w tym miejscu trzeba, że oświadczenie nie dotyczy majątku odrębnego małżonka osoby zobowiązanej do jego złożenia.

Reklama
Reklama

Ponadto – jak wynika z treści przepisów ustawy o samorządzie gminnym – w oświadczeniu należy zamieścić dane: o zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10 tys. złotych, w tym zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz warunkach, na jakich zostały udzielone, mieniu ruchomym o wartości powyżej 10 tys. złotych, dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu.

Podać należy również informacje o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych oraz o nabyciu od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub od komunalnej osoby prawnej mienia, które podlegało zbyciu w drodze przetargu, a także dane o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dotyczące zajmowania stanowisk w spółkach handlowych.

[b]Termin na złożenie oświadczeń majątkowych przez samorządowców mija już 30 kwietnia. [/b]

Oświadczenie powinno zawierać informację o majątku zobowiązanego sporządzoną na 31 grudnia 2009 r.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama